Б ившият президент на Република Южна Африка и символ на борбата срещу апартейда Нелсън Мандела призова следващото поколение да поеме щафетата в борбата срещу болестите и потисничеството в света, предадоха Ройтерс и Франс прес.
Голям брой популярни певци и групи и близо 50 хил. зрители присъстваха на благотворителния концерт в Хайд Парк в Лондон по повод 90-тата годишнина на Мандела.
Сред звездите на сцената бяха Уил Смит, пилотът от Формула 1 Луис Хамилтън, Леона Луис, Ани Ленъкс, "Рейзърлайт", "Куин" с Пол Роджърс, "Шугабейбс", Дзукеро, Ейми Уайнхаус и някои от най-големите африкански изпълнители.
Проявата бе наречена "46664" - номерът, който Мандела е имал като затворник, такъв е и точният брой на подадените билети за шоуто. Мандела ще навърши 90 години на 18 юли.
Преди пет години с мегаконцерт в Кейптаун стартира кампанията "46664", като приходите отиват във фондация "Нелсън Мандела", която финансира научни изследвания върху СПИН и осигурява помощ за заразените.
По средата на концерта, дълъг три часа и половина, Мандела се качи на сцената с помощта на бастун и съпругата си и призова света да продължи неговата мисия.
Преди 20 години Лондон беше домакин на исторически концерт, който призова за нашето освобождаване, заяви Мандела, който се усмихваше, но изглеждаше немощен. Вашите гласове преминаха през водата и ни вдъхновиха в затворническите килии далеч от тук, каза борецът против апартейда.
"Докато празнуваме, нека си припомним, че нашата работа далеч не е приключила. Там където има бедност и болести, включително СПИН, където човешки същества продължават да са жертви на потисничество, все още предстои много работа", каза Мандела.
"Искаме свобода за всички. След близо 90 години живот е време нови плещи да понесат товара. Сега всичко е във вашите ръце. Благодаря ви!", обърна се южноафриканският лидер към публиката, която преди това му изпя "Честит рожден ден".
Мандела започва да се занимава политическа дейност през 1944 г. Няколко години по-късно оглавява кампания за неподчинение на расистките закони. От 1961 г. ръководи военната организация на АНК.
През 1962 г. е арестуван и е осъден на седем години затвор. През 1964 г. получава доживотна присъда.
Нелсън Мандела прекарва 24 години в затвор. Дълги години по света се води кампания за неговото освобождаване. През 1985 г. той отхвърля предложението на президента Питер Бота да бъде освободен, но да се откаже от каузата си.
Освободен на 11 февруари 1990 г., след като в системата на апартейд започва криза, Мандела оглавява АНК година по-късно.
На 3 февруари 1992 г. в Париж, заедно с президента на ЮАР Фредерик де Клерк получава награда на ЮНЕСКО за мир "Хофу-Боани" за постигнатото споразумение. През 1993 г. отново с Де Клерк получава Нобелова награда за мир.
През 1994 г. е избран за президент на ЮАР в първите общонационални избори с участието и на чернокожото население. Държавен глава на африканската страна до 1999 г.
Концертът в чест на Мандела съвпада с изборите в Зимбабве и бившият лидер на РЮА беше призован да осъди режима на президента Робърт Мугабе. По време на посещението си във Великобритания Мандела изрече само четири думи в критика на Зимбабве - "трагичен провал на ръководството", които бяха достатъчни за първите страници на медиите.
Междувременно американският Сенат единодушно одобри премахването на всякакво споменаване на Мандела като "терорист" в националните бази данни.
Ходът беше одобрен от Камарата на представители на 8 май. С него се премахва определението "терорист" и забраните за пътуване, наложени на Мандела и други представители на Африканския национален конгрес (АНК).
След 11 септември 2001 г. мерките бяха запазени, тъй като АНК използва въоръжени сили като част от кампанията си срещу апартейда, отбелязва Ройтерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!