В секи пети у нас е с психично разстройство, заяви проф. Вихра Миланова, ръководител на психиатричната клиника в Александровската болница.
1,4 млн. българи са с психични разстройства, включително и хронични зависимости, обясни тя. У нас няма регистър на психично болните, няма и информационна връзка между лекарите от болничната и доболничната помощ, каза още проф. Миланова, цитирана от БГНЕС.
В момента се обработват данните от мащабно епидемиологично изследване, след което ще стане ясно какъв е процентът на видовете психични заболявания в страната.
Проф. Миланова изтъкна, че 85% от психично болните могат да се лекуват извън болницата, 10% имат нужда от едномесечно лечение в специализирана клиника и само 5% от продължително лечение. Затова е необходима мрежа от дневни центрове и защитени жилища, за което е необходима и подкрепата на общините.
В момента продължава реконструкцията на сградата на най-старата у нас психиатрична клиника, за която са осигурени 5,2 млн. лв. от заема от Световната банка и от Министерството на здравеопазването. Тя ще има и дневен център със защитено жилище.
Такива центрове трябва да има във всеки квартал, заяви проф. Миланова на въпрос колко дневни центъра са необходими за минимум 300 хил. столичани с психично разстройство.
Предстои и създаването на информационен център в София. Това, което показва световната практика, и което става и у нас, е, че 30% от болните с депресия не подадат никога при специалист, други 30% биват препращани от лекар на лекар и имат шанс да открият вярното лечение.
Само 30% от депресивно-болните получават навременно лечение.
Проф. Миланова изтъкна, че в страната има достатъчно психиатри - около 600, което отговаря на европейските стандарти.
Близо 3 млн. евро се инвестират в модернизирането на психиатричната помощ у нас, заяви д-р Анна Варсанова, началник-сектор в здравното министерство.
Вече са разкрити 5 дневни центъра със защитени жилища. Психиатричната помощ беше в много окаяно състояние с много стигми и бариери и процесът на модернизация е много дълъг и труден, стана ясно от презентацията на д-р Варсанова за проектите по линия на ФАР, които се реализират у нас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!