К ъм генерал Войчех Ярузелски и осмина други бивши ръководители на комунистическа Полша бяха предявени обвинения във връзка с въвеждането на военното положение през 1981 г., целящо да противодейства срещу независимия профсъюз "Солидарност", предадоха агенциите.
84-годишният Ярузелски беше обвинен, че е "ръководил въоръжено сдружение с престъпен характер", според терминологията на следствения отдел към полския Институт за национална памет (ИНП), който разследва престъпления срещу полския народ, извършени по време на нацистката окупация и комунистическия режим.
Обвинителният акт е предаден във варшавски районен съд.
Генерал Войчех Ярузелски, който беше начело на правителството и на полската комунистическа партия от 1981 до 1989 г., може да получи присъда 10 години лишаване от свобода.
Сред другите осем комунистически ръководители, цитирани в същия обвинителен акт, са генералите Чеслав Кишчак и Флориан Шивицки, както и някогашният първи секретар на Полската обединена работническа партия Станислав Каня.
"Това е нещо като изпълнение на ангажимент спрямо нацията и полската държава, както и спрямо всички онези, които са понесли несправедливости и унижения по време на военното положение", заяви пред журналисти директорът на ИНП в Катовице Анджей Дрогон.
Генерал Ярузелски е подсъдим и по друг, проточил се до безкрайност процес за предполагаемата му отговорност за кървавото потъпкване на работническия бунт на балтийското крайбрежие през 1970 г. По онова време Войчех Ярузелски е бил министър на отбраната.
През 1996 г. полският парламент сне от него всякаква конституционна отговорност за въвеждането на военното положение.
През февруари т. г. консервативният президент Лех Качински обяви, че възнамерява да разжалва до редник Ярузелски и членовете на Военния съвет за национално спасение, поел властта в Полша през нощта срещу 13 декември 1981 г.
Личността на генерал Ярузелски е спорна в Полша, тъй като някои смятат, че благодарение на него страната е избягнала съветската инвазия през 1981 г., отбелязва АФП.
Други го обвиняват, че е потъпкал движението "Солидарност" и така е забавил със седем години рухването на комунизма в Източна Европа.
Малко преди падането на Берлинската стена на 9 ноември 1989 г. Ярузелски договори подялба на властта със "Солидарност", като по този начин позволи на страната да тръгне отново по пътя към демокрацията и независимостта, припомнят агенциите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!