А мериканците държат в офшорки трилиони долара, криейки средствата си от данъчните служби, надзорните и правоохранителните органи. До този извод е стигнала комисия на Сената на САЩ, която публикува резултатите от продължило една година разследване.
От комисията по национална сигурност и правителствените въпроси смятат, че офшорните фирми позволяват на американците да си спестяват годишно между 40 и 70 млрд. долара данъци, за което им помагали професионални данъчни консултанти.
Разследването е обхванало Британските Вирджински острови, Каймановите острови, остров Ман, остров Невис и Панама. От постоянната сенатска подкомисия по разследванията предложиха да бъдат приети поправки в американското законодателство, според които Службата по вътрешни доходи на САЩ (Internal Revenue Service) няма да трябва да доказва връзката на офшорните компании с работещите в тях американски граждани.
По данни на следователи в момента в IRS се регистрират само 1/10 от офшорните доходи. Според сенаторите това подкопава основите на данъчната система.
В доклада се призовава Конгресът на САЩ да даде на Министерството на финансите правомощия, които ще му позволят да анулира данъчните преференции за онези офшорни фирми, които не сътрудничат на властите в САЩ.
Неетичните мениджъри влияят върху понижаването на производителността, като притесняват "новаците" и задушават вътрешната конкуренция в компанията, сочи междувременно редовният обзор, извършван от лосанжелиската корпорация LRN, която е специализирана в проучването на корпоративната етика.
Подобни практики на работното място предизвиква нарастващо безпокойство сред американците, а 82% от анкетираните на пълен работен ден са категорични, че са готови да се трудят и за по-малко пари, ако във фирмата съществуват по-приемливи отношения в колектива.
Над 1/3 от запитаните твърдят, че вече им се е случвало да напускат работа, тъй като отношенията между колегите са били непоносими. Директорът и основател на LRN Дау Сейдман твърди, че този обзор показва преимуществата на по-етичното поведение на мениджърския състав за успеха на корпорацията.
През януари т.г. редовната анкета показа, че 76% от отговорилите на въпросите твърдят, че самата етика в компанията е най-важният стимул за тяхната работа. В последното допитване 94% отговарят, че за тях е изключително важно компанията, където работят, да наложи система от етични правила в трудовите отношения.