0
Влезли сме в 2008 година с над 100 милиарда борчове, прогнозират от БСК

Божидар Данев81 милиарда лева е стойността на задълженията на предприятията от нефинансовия сектор към 1 януари 2007 година, според най-новите данни от традиционното проучване на БСК за междуфирмената задлъжнялост. Година по-рано те възлизаха на 67,2 милиарда лева. Това прави нарастване от 20,5%.
Запазва се неприятната тенденция ръстът на взаимните борчове да е осезаемо по-голям от растежа на Брутния вътрешен продукт. Докато задлъжнялостта расте с над 20% годишно, БВП се увеличава с 6,5%.
Задълженията са по-големи от БВМ и като обем: стойността на задълженията на предприятията е с 65% по-голяма от обема на брутния вътрешен продукт. С други думи, съотношението в момента е такова, че на 1 лев междуфирмена задлъжнялост се падат около 61 стотинки БВП.
Над 30% от междуфирените задължения са просрочени, коментира още председателят на Българска стопанска камара Божидар Данев.

Задълженията между фирмите говорят за няколко неща, като например за увеличена инвестиционна активност, но в същото време и за лошите отношения между предприятията и зле работещата ни съдебна система, коментира във встъплението си председателят на БСК Божидар Данев.

Задлъжнялост

 

100 млрд. лв. задължения в началото на 2008?
Драматичният прираст на абсолютните стойности на междуфирмената задлъжнялост се допълват с ясно очертана тенденция за средно годишно нарастване на задълженията през последните пет години с по 20%. Ако този темп се е запазил и през цялата 2007 година - което ще се види от резултатите чак догодина - то може да се предположи, че бизнесът е влязъл в 2008 година с общо над 100 милиард лева междуфирмени задължения.

 

Структурата на растежа на БВП - нездравословна
Никой досега не е правил анализ на качеството на растежа на БВП у нас, а структурата му се изменя, коментира Данев. При това, според председателя на БСК, не съвсем в добра посока.
30% от увеличението на БВП произточа от увеличение от акцизи и мита - това потвърдава, че вносът у нас расте, което е нблагоприятно за външнотърговския ни баланс. Освен това друга голяма част от растежа идва от бизнеса с недвижими имоти. Налице е реална заплаха страната ни да се окаже с монокултурен бизнес, което поставя въпроса колко дълго може да живее една икономика по
този начин и кога ще „гръмне балонът".

 

Структура на задълженията - сектори
Към началото на на 2007 година най-големи са задълженията в следните сектори: търговия - 22,3 млрд. лева, операции с недвижими имоти - 9 млрд. лева, строителство - 8,4 млрд. лева, транспорт и съобщения - 7,9 млрд. лева. Погледнато от друга гледна точка, това означава, че на търговията се падат 27,5% от всички задължения, на операциите с недвижими имоти - 11,1%, на строителството - 10,4%.

Подобен висок дял на имотния и строителния бизнес в структурата на задлъжнялостта носят голяма - и съвсем очевидна - опасност. Като се вземе предвид, че в Банско има около 20 хиляди непродадени апартамента, а по черноморието ни има 200 хиляди непродадени апартамента, можем скоро да очакваме вълна от фалити на строителни и имотни фирми. Тъй като те са потребители на крупни банкови кредити, изтеглени с цел построяването на тези имоти, това означава, че много кредитни институции ще се окажат с голям обем несъбираеми вземания, а това на свой ред ще предизвика сътресение в цялата икономика.

 

Структура на задълженията - кредитори
Изследването на задълженията според вида на кредиторите показва, че най-висок де делът на дълговете към доставчици и клиенти, после към банки и други финансови организации, на трето място към свързани предприятия.

В сравнение с 2005 г. едно от най-съществените изменения в тази структура е увеличението на дела на задълженията към банки и други финансови организации с 1,6%, облигационни заеми - с 1,1%, доставчици и клиенти - с 0,8%. Това говори за сериозна инвестиционна активност, което само по себе си е много важно за една икономика. Картината щеше да е похвална, ако голямата част от тази инвестиционна активност не бе съсредоточена именно в бизнеса с имоти и строителството, където кризата придобива все по-ясни очертания.
Намалял е делът на задълженията към свързани предприятия с 1,5%, което без съмнение е добра новина. Това може да се разбира като намаляване на „далаверите", обясни Данев. Обичайна практика е чрез задължения към свързани предприятия да се прикриват нечисти бизнес-сюжети, така че намаляването е позитивен знак.
Положителен заряд носи и вестта за намаляването на данъчни задължения - с 0,7% (от 4,5% до 3,8%), и задълженията към социално осигуряване - от 1% до 0,8%. Това е лек знак за излизане на бизнеса на светло.
Не всичко е добри новини, обаче. Задълженията към доставчици и клиенти са над 22,5 млрд. лева. Делът им в общия обем задължения се е увеличи; от 27 процента през 2005 г. до 27,8 процента през 2006 г. Това показва, че неритмичното изпълнение на договорните задължения продължава да влияе негативно върху производствената дейност на предприятията.

 

Най-голям ръст - на нетните задължения
Изследването на структурата на задълженията през 2006 г. показва, че основната част са междуфирмени задължения. Те представляват общо 56,5 млрд. лева, или 69,8%. Като "междуфирмени" условно се разглеждат задълженията между стопанските субекти (длъжници и кредитори) от нефинансовия сектор на икономиката, при които е възможно да се направи прихващане "задължения - вземания" и при които е възможно двойно отчитане на задълженията и вземанията. Други 24,4 млрд. лева, тоест 26,4%, представляват „нетни" задължения. Това са задълженията, които предприятията от нефинансовия сектор на икономиката дължат към финансови институции (вкл. банки), персонала, осигурителните институции. Това са задълженията, които не са обвързани с насрещни вземания. Най-сетне, 3,1 млрд. лева, или 3,8%, са данъчни задължения.
Най-голямо нарастване се наблюдава при т. нар. „нетна" задлъжнялост на предприятията (към банки, облигационни заеми, персонала, социалното осигуряване). Тя достигна 21,4 млрд. лева, което прави 23%.

 

Данъци и социални плащания
Данъчните задължения нарастват най-малко - от 3 млрд.лева в края на 2005 г. на 3.1 млрд.лева на 31.12.2006 г. или с 2.1%. Това показва подобрена финансова дисциплина на предприятията, особено на отсрочените данъци, по отношение на приходите в бюджета на страната.
От друга страна, бюджетът и през 2006 г. е генерирал задължения към нефинансовите предприятия. Към 31.12.2006 г. невъзстановените данъци са 1.411 млрд. лева. В сравнение с края на 2005 г. увеличението е с 235 млн.лева или с 20%. За сравнение, прирастът през 2005 г. беше 61 млн.лева или близо 4 пъти по-малък.

 

Срочност на задълженията
В последните години се промени съществено структурата на задълженията в зависимост от срока на тяхната изискуемост - краткосрочни (до една година) и дългосрочни (над една година). Увеличава се делът на дългосрочните задължения в общия обем на задълженията - от 36.6% през 2005 г. на 38.0% през 2006 г. Това се дължи, преди всичко, на увеличената инвестиционна активност на стопанските субекти и по-голямото участие на банките и другите финансови организации в кредитирането на предприятията. Тези изменения на общия фон на растящата задлъжнялост, създават условия за нарастване на приходите на предприятията, което може да повлияе положително за ограничаване на тенденцията на растящата задлъжнялост.

 

Изводите на БСК
1. Общият извод е, че задълженията на предприятията на нефинансовия сектор на икономиката продължават да растат с ускорен темп. Прирастът им в сравнение с края на 2005 г. е 14 млрд. лева или 21%.
2. Междуфирмената задлъжнялост през 2006 г. отново се увеличава с по-бърз темп. Тази тенденция при очерталото се приблизително еднакво увеличение на продажбите означава, че много предприятия нямат необходимите финансови средства за постепенно погасяване на взаимните си задължения.
3. Променя се структурата на задълженията. Намалява делът на задълженията към свързани предприятия, търговските заеми, социалното осигуряване, персонала.
4. Нарасналият обем на задълженията на предприятията (дългосрочни и краткосрочни) към банките говори за инвестиционна активност и отваряне на банковата система за кредитирането на производствената и търговска дейност на предприятията. Това създава условия за намаляване на темпа на нарастване на междуфирмената задлъжнялост.
От друга страна, се разширява спекулативната търговия с недвижими имоти, изповядване на сделките на по-ниски от реално заплатените стойности за недвижимите имоти, както и кредитирането при залог на недвижимости.
5. През 2006 г. нефинансовите предприятия са използвали в значително по-голям обем облигационните заеми за осигуряване на средства за инвестиции. Увеличението в сравнение с 2005 г. е 4.3 пъти.
6. През 2006 г. отново имаме увеличение на краткосрочните данъчни задължения на предприятията. В сравнение с края на 2005 г. те са повече с 24%.
7. Бюджетът и през 2006 г. е генерирал задължения към нефинансовите предприятия. Към 31.12.2006 г. невъзстановените данъци са 1.411 млрд. лева. В сравнение с края на 2005 г. увеличението е с 235 млн.лева или с 20%. За сравнение, прирастът през 2005 г. беше 61 млн.лева или близо 4 пъти по-малък.
8. Ако се запази досегашната трайна тенденция на годишен растеж от средно 20%, може да се очаква, че към 31.12.2007 г. задълженията на предприятията от нефинансовия сектор на икономиката ще достигнат 97-98 млрд.лева.
9. Вследствие на нарастване на задълженията на предприятията от нефинансовия сектор и спекулативния пазар на недвижими имоти, може с определена степен на сигурност да очакваме да възникнат верижни фалити и затруднения в сектора на строителството и свързаните с него производства.

 

 



Източник: IDG.BG
Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Анализатори: Русия се намесва в европейската демокрация

Анализатори: Русия се намесва в европейската демокрация

Свят Преди 6 часа

Изборите се разиграват на фона на бруталния въоръжен конфликт в Украйна

<p>Нетаняху и Тръмп разговаряха, какво обсъдиха</p>

Нетаняху и Тръмп разговаряха, обсъдиха обстановката в Сирия

Свят Преди 7 часа

Телефонният разговор се е състоял снощи

<p>Какво е здравословното състояние на бразилския президент</p>

"Тук съм, невредим": Бразилският президент е изписан от болница

Свят Преди 9 часа

В краткото си изявление оптимистично настроеният Лула каза, че няма търпение да се върне на работа възможно най-скоро

Петков с призив към Борисов: Вместо да се правиш на кавалер, подпиши декларацията

Петков с призив към Борисов: Вместо да се правиш на кавалер, подпиши декларацията

България Преди 9 часа

Борисов знае, че сме на кръстопът - или ставаме Грузия, или ще сме нормална европейска държава, заяви той

<p>&quot;Над 20 години Грузия не е имала психологически балансиран президент&quot;</p>

Размириците в Грузия: Над 20 години страната не е имала психологически балансиран президент

Свят Преди 9 часа

Бивш футболист на „Манчестър Сити“ беше назначен в събота за президент на Грузия

<p>Aмериканска медия плаща 15 млн. долара на Тръмп, ето защо</p>

Aмериканска медия плаща 15 млн. долара на Тръмп за клевета

Свят Преди 10 часа

Телевизията също така се съгласи да плати 1 млн. долара за съдебните такси на Тръмп

<p>Изследователи: Светът е изправен пред нова заплаха</p>

Изследователи: Светът е изправен пред нова заплаха - огледални форми на живот

Любопитно Преди 10 часа

Това е форма на живот, която не съществува в естественото си състояние и която някои учени се надяват да пресъздадат

Иранският президент се противопостави на строг закон, касаещ жените

Иранският президент се противопостави на строг закон, касаещ жените

Свят Преди 10 часа

Законът е част от борбата за власт между хардлайнерите и умерените сили в Ислямската република

Задържаха четирима терористи в РСМ

Задържаха четирима терористи в РСМ

Свят Преди 11 часа

Всички задържани са македонски граждани

БСП свиква Конгреса на партията на 15 февруари догодина

БСП свиква Конгреса на партията на 15 февруари догодина

България Преди 12 часа

След това ще има и пряк избор на председател

<p>Репликата &quot;Отивам в затвора&quot; има нов, съвсем друг смисъл (СНИМКИ)</p>

"Черен код": Какво се случва със затворите в Нидерландия

Свят Преди 12 часа

Затворите и полицейските участъци в Нидерландия са пълни до краен предел

<p>Турският външен министър: Не позволявайте на тероризма да се възползва от това</p>

САЩ е в "пряк контакт" с терористичната групировка "Тахрир ал Шам"

Свят Преди 12 часа

Сирия няма интерес от започването на нови конфликти, заяви Ахмад аш Шарех

Иван Таков остава председател на БСП - София

Иван Таков остава председател на БСП - София

България Преди 12 часа

Той е спечелил доверието на 76,4% от делегатите на Градската конференция

Синът на рапъра Криско е роден със Синдром на Даун

Синът на рапъра Криско е роден със Синдром на Даун

България Преди 13 часа

Това сподели самият изпълнител в своя Facebook профил

<p>След свалянето на Асад: Какво се случва със сирийски бежанци в Турция (СНИМКИ)</p>

След свалянето на Асад: Над 7500 сирийски бежанци са се завърнали в Сирия от Турция

Свят Преди 13 часа

По над 1000 сирийци прекосяват границата от понеделник насам