80 000 студенти от 21 държави са се обучавали в Техническия университет (ТУ) в София през шестте десетилетия от създаването му, обявиха от висшето училище, известно преди 1989 г. като ВМЕИ "Ленин".
Днес там учат 450 докторанти и 18 000 студенти, от които 5% са чуждестранни граждани.
Университетът предлага обучение в 26 бакалавърски специалности в 14 факултета в София и в Център за непрекъснато обучение, както и във факултети в Пловдив и Сливен.
Всяка година висшето училище привлича около 4 млн. лева, или 20% от бюджета си, по проекти за научно-изследователска дейност.
Държавната политехника е създадена с указ 237 от 15 октомври 1945 г. Първоначално е открит Машинен факултет с четири отдела - машинно инженерство, електроинженерство, индустриална химия и минно инженерство и геология.
През 1953 г. Държавната политехника се разделя на четири висши технически училища, едно от които е Машинно-електротехническият институт (МЕИ) с два факултета - Машиностроителен и Електротехнически. През 1965 г. МЕИ-София, се преименува на Висш машинно-електротехнически институт (ВМЕИ).
ВМЕИ става Технически университет - София, на 27 юли 1995 г. с решение на 37-ото Народно събрание.
В структурата му са включени 10 основни факултета: "Автоматика", "Електронна техника и технологии", "Електротехнически", "Енергомашиностроителен", "Компютърни системи и управление", "Комуникационна техника и технологии", "Машиннотехнологичен", "Машиностроителен", "Стопански" и "Транспортен".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!