Въпреки или заради икономическата криза, Барак Обама чупи рекордите по доверие и оптимизъм сред американците в сравнение с предшествениците си, сочат резултатите от проучвания, публикувани в навечерието на встъпването му в длъжност.
79% от американците заявяват, че са "оптимисти за предстоящите четири години, през които Барак Обама ще е президент", сочат резултатите от проучване, извършено от в. "Ню Йорк таймс" и телевизионния канал Си Би Ес.
Според вестника само 64% от американците са изразявали оптимизъм по време на встъпването в длъжност на Джордж Буш през 2001 г., 70% - за Бил Клинтън през 1993 г., 68% за Джордж Буш-баща през 1989 г., 69% за Роналд Рейгън през 1981 г. и 70% за Джими Картър през 1977 г.
58% от анкетираните, които на изборите са гласували за съперника на Обама, републиканеца Джон Маккейн, сега казват, че гледат с оптимизъм на предстоящото управление на Обама.
Американците обаче изглеждат реалисти за способността на бъдещия им президент да се справи с икономическата ситуация през първата половина от мандата си. 17% смятат, че и четирите години няма да бъдат достатъчни, а 7% - че изобщо няма да се справи.
Според друго проучване, публикувано от "Вашингтон пост", 79% от анкетираните казват, че имат "добро впечатление" за Обама, а 61% смятат, че новоизбраният президент "ще вземе добри решения за бъдещето на страната".
Цели 94% мислят, че състоянието на икономиката е лошо или "не много добро", но 72% вярват, че Обама може да подобри положението.
Президентът Джордж Буш в края на втория си мандат постигна най-ниския рейтинг за президент в цялата история на САЩ ? 29%. По този показател той може да се сравнява само с Ричард Никсън по време на Уотъргейтския скандал, пише в. "Чикаго трибюн".
Джордж Буш в края на президентството си извиква в съзнанието сравнение с руския цар Николай Втори, който на съвета на приближените си да се опита да спечели отново доверието на поданиците си отговорил: "Хората трябва да спечелят отново моето".
Когато през 2004 г. колега журналист попита Джордж Буш дали би могъл да посочи най-голямата си грешка, президентът отговори, че не вижда нито една. А като четеш отговорите от последната му пресконференция като президент оставаш с впечатлението, че изобщо не е мислил по въпроса през последните четири години.
Запитан отново къде вижда грешките на своето управление, Буш демонстрира наистина удивителна "скромност": едната била банера "Мисията приключена" (Mission Accomplished), другата отлагането на началото на реформата в социалната сфера за 2005 г. и решението да прелети над вместо да кацне в Ню Орлийнз след урагана "Катрина".
Неуспешните опити да открие оръжията за масово поразяване на Саддам в Багдад и мъченията на пленници в Абу Граиб и Гуантанамо той нарече само "разочарование".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!