Д о 300 хил. български и румънски работници може да дойдат във Великобритания през първите 20 месеца след очакваното присъединяване на двете страни към ЕС на 1 януари идната година, т.е. до края на 2008 г., ако правителството продължи да се придържа към политиката, която възприе по отношение на 10-те държави, които влязоха в съюза през 2004 г.
Това твърди независимата група за наблюдение на имигрантския поток към страната "Мигрейшън уоч" (Migration Watch UK), съобщава в. "Дейли телеграф", който ден по-рано разгледа темата и в кореспонденция от София, озаглавена "Дивият Изток на Европа отива на Запад".
Организацията предупреждава, че Великобритания не бива да е сред шепата държави членки, които ще позволят неограничен достъп до пазарите си на труда, когато новите се присъединят към ЕС.
Групата очаква голям брой нови имигранти, ако Великобритания отново се окаже единствената голяма страна от общността, която не установи преходен период, както е станало през 2004 г.
"Мигрейшън уоч" дава пример, че при предишното разширяване британското правителство е смятало, че от май 2004 до декември 2005 г. ще пристигнат между 5000 и 13 000 работници от новоприсъединилите се държави. Те обаче са се оказали не по-малко от 345 000, отбелязва групата.
Обществото осъзнава, че не можем да асимилираме неограничен брой имигранти на един малък и пренаселен остров, заявява председателят на "Мигрейшън уоч" сър Андрю Грийн.
Той подчерта, че 76% от британците искат правителството да въведе годишен лимит на имигрантите.
"Мигрейшън уоч" смята, че относителното високите равнища на бедност в България и Румъния са много силен фактор за техните граждани да се стремят да си намерят работа в страни като Великобритания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!