С амо 10% от българите инвестират за по-голяма пенсия, а 53% са убедени, че средствата, които ще осигури държавата при навлизането им в пенсионна възраст, няма да им бъдат достатъчни, за да поддържат досегашния си стандарт на живот.
Тези резултати показва наскоро проведено пазарно проучване по поръчка на Банк Аустрия Кредитанщалт (BA-CA), член на UniCredit Group.
Тревожен е фактът, че 73% от българите не са мислили да спестяват допълнително за старините си на фона на същия процент от пенсионерите, които са крайно неудовлетворени от държавната си пенсия, непокриваща разходите им за живот, коментира ИнфоИнс.
Тази статистика е показателна не само за трудно достижимото заделяне на "бели пари за черни дни", но й за възможностите за повишаване на финансовата култура на онази част от работоспособното население у нас, което иска да увеличи спестяванията си.
Съществуват
различни варианти за спестяване
които са достъпни за широкия потребител, неспециалист в областта на инвестициите.
Банковите институции, застрахователните компании, управляващите дружества на взаимни фондови, дружествата за доверително управление и алтернативните форми за инвестиране предлагат различни финансови продукти, от които могат да се възползват желаещите да спестят и получат допълнителен доход.
Всяка една от тези форми на инвестиране е добре представена на финансовия пазар у нас, а след присъединяването на страната ни в ЕС се очаква интереса към подобни продукти да се повиши.
Данните от проучването сочат, че
средният месечен спестовен потенциал на българина е 15,9 евро
Според изследването 51% от хората, които спестяват или имат намерение за това, разчитат на пенсионните продукти от държавното осигуряване и частните пенсионни фондове.
Близо 16% от българите държат спестовните си средства по безсрочен влог, а 12% - по срочни депозити. Вложения в недвижими имоти са направили 11% от интервюираните, а 8% са сключили застраховка "Живот".
Оказва се, че
жилищните спестовни схеми и инвестициите в ценни книжа
все още се считат за добро пожелание.
Прогнозите на анализаторите са за около 10% средно годишен ръст на финансовото богатство на домакинствата за периода 2005-2008 г.
Проучването сочи, че най-висок ще бъде ръста на финансовите активи на домакинствата във взаимни фондове - 69%, следван от пенсионно-осигурителните продукти - 33%, застраховките "Живот" - 32%, акции и ценни книжа - 15%.
Най-нисък е делът на спестяванията във валута и депозити - 14% .
Препоръчваме на желаещите да спестяват и инвестират свободните си парични средства да потърсят съветите на
професионални консултанти
които да ги насочат към най-правилния и осъзнат избор измежду финансовите продукти предлагани у нас.
Повече информация за спестовните възможности на смесените застраховки "Живот" и калкулатори за тях, може да намерите в ИнфоИнс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!