Битката между френския президент Жак Ширак и британския премиер Тони Блеър за дългосрочния бюджет на Европейския съюз е до болка познато "дежа вю", коментира Тимъти Херитидж от агенция Ройтерс.
За френския лидер залогът по време на срещата на върха на 25-членния блок обаче не се свежда само до това да си уреди сметките със своя съперник.
73-годишният Ширак воюва тази седмица на три фронта, за да защити френските икономически, селскостопански и политически интереси и се надява да отбележи политически успех.
Две от бойните линии са в Брюксел, където той се съпротивлява срещу всяка предложение за бюджета на ЕС, което съкращаваща субсидиите за френските фермери. В същото време Ширак се бори за отделно споразумение, с което намалението на ДДС да обхване и френските ресторантьори.
Третият фронт е на преговорите под егидата на Световната търговска организация (СТО) в Хонконг. Франция отстоява там позицията си против намаляването на европейските митнически тарифи за селскостопански продукти, което счита за прекалено голямо.
След поредица политически несполуки, включително отхвърлянето на европейската конституция от френските избиратели през май, Ширак е решен да докаже, че не е "бита карта", макар в момента спечелването на трети президентски мандат през 2007 г. да изглежда малко вероятно.
Той няма важна причина да прави компромис и да улеснява живота на британците, отбеляза Франсоа Есбур, политически анализатор и директор на парижката Фондация за стратегически проучвания.
Мисля, че просто трябва да е достатъчно мъдър да не се поставя в позиция, в която всички други са готови на компромис, а той - не, добави Есбур.
В основата на кавгата в Брюксел е британската отстъпка в европейския бюджет.
Блеър заяви през юни, че ще приеме намаляване на рабата само ако съюзът се съгласи да преразгледа всичките си разходи, включително Общата селскостопанска политика (ОСП), за която отиват ок. 40% от всички бюджетните средства.
Ширак отхвърли този вариант. Френските селскостопански производители са най-облагодетелствани от ОСП, по която получават около 8 млрд. евро годишно. Париж твърди, че е грешно да бъде предоговаряна политика, която е била реформирана преди само две години по споразумение, за чието постигане са положени големи усилия.
На срещата на СТО в Хонконг Франция се противопоставя на всяко общо споразумение, което отива отвъд приетите от ЕС през 2003 г. реформи в ОСП. Тя внимава изключително много да не отвори високо защитения си пазар на селскостопанска продукция за по-голям внос.
Ширак е доста оптимистично настроен за преговорите на СТО и европейския бюджет, и е много важно да обедини двата фронта, смята политическият коментатор от списание "Експрес" Кристоф Барбие.
Връзката е селското стопанство. Ако Европа не е единна за селскостопанската си политика, очевидно не би могла да защитава много успешно позицията си в СТО, обясни Барбие.
Като бивш министър на именно на селското стопанство, Ширак не може да си позволи да отстъпва терен на този фронт, защото това би струвало скъпо на Франция и би отдръпнало от него земеделското лоби, което традиционно го подкрепя.
Нито един френски политик няма да спечели нищо, ако отстъпи за реформите в ОСП. Всеки, който го направи, ще изкара по улиците земеделците, които няма да се посвенят да изсипят тор пред правителствените сгради, отбеляза Есбур.
Франция се надява на успех и в усилията си да постигне споразумение, което да й предостави отстъпка по ДДС, плащан за ястията в ресторантите и по този начин да изпълни обещание, дадено от Ширак през 2002 г.
Ресторантьорите твърдят, че това намаление ще им позволи да открият до 40 хил. нови работни места, да вдигнат заплатите и да събудят интереса на инвеститорите.
Френски официални представители заявяват, че този въпрос няма да бъде използван за разменна монета при споровете за бюджета.
Те обясняват още, че опитите на страната им да забави взимането на решение дали да бъде предоставен на Македония статут на кандидат за членство тази година не е част от френската стратегия за бюджетните преговори.
Париж обаче очевидно държи в ръцете си нещото, което може да се окаже ключът към решаване на бюджетния спор.
Ширак се надява, че силното му представяне в Брюксел ще увеличи неговата популярност във Франция, която спадна след поражението на европейската конституция, неотдавнашните му здравословни проблеми и победата на Лондон над Париж за домакинството на Олимпийските игри през 2012 г.
Той иска също така да увеличи френското влияние в ЕС, за което е широко разпространено мнението, че намалява, след като гласоподавателите отхвърлиха конституцията.
Поддръжниците му твърдят, че Ширак все още може да е силен защитник на френските интереси. Критиците се съмняват, че е способен да постигне кой знае какво.
Той прави впечатление на изпреварен от събитията и изолиран президент, заяви Доминик Моази от Френския институт за международни отношения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!