Точно преди началото на учебната година SOS Детски селища България обръща внимание върху сериозен проблем - хиляди деца от бедни семейства не ходят на училище и не получават необходимото образование. Докладът "Фокус върху семейството 2012" на международната организация SOS Детски селища обяснява връзката между бедността и липсата на образование. Порочният кръг създава проблем за децата и младежите в училищна възраст.
Съгласно информация на Националния статистически институт (НСИ), над 7000 деца в България не ходят на училище. Според доклада "Фокус върху семейството 2012", публикуван от международната организация SOS Детски селища в началото на лятото на 2012, главните причини за ниската посещаемост в училище, особено в селските райони, са разходите, трудностите с достъпа и ниското качество на обучение. Деца от социално маргинализирани среди и с обременяващ произход често не разполагат с финансови средства, за да си позволят закупуването на училищни пособия. Те рядко имат подходяща среда за обучение у дома и често се сблъскват с прояви на тормоз или дискриминация в училище. Обикновено тръгват по-късно от връстниците си и не ходят редовно на училище.
Нивото на образование на родителите влияе върху образователните постижения на децата. Във времена на икономически ограничения необразованите родители не ценят важността на образованието и са по-малко склонни да подкрепят децата си в процеса на образование. Освен това реализацията им на трудовия пазар е изключително трудна. В резултат младите хора се оказват безработни или наети като неквалифицирани и ниско платени служители.
"Нашата цел е да дадем възможност на децата да се развият като зрели хора, които имат уменията да поемат отговорност за самите себе си и успешно да подпомагат своите общности", казва г-н Пламен Стоянов, Национален изпълнителен директор на SOS Детски селища България.
"Ние си сътрудничим с държавата и доставчиците на образователни услуги и помагаме на родителите да поемат своята основна отговорност и да изградят своя капацитет, за да подкрепят обучението на децата си, които да използват своето право на образование. Нашата кампания “Обратно в училище“ цели да осигури на децата равни шансове за добро образование. Кампанията стартира в средата на август и ще продължи до 15 октомври 2012 г. Повече информация може да намерите на Sosbg.org/school
За SOS Детски селища България:
Вече 22 години SOS Детски селища България работи за по-доброто бъдеще на деца, лишени от родителска грижа или в риск да загубят подкрепата на своите родители. Българското Сдружение е равноправен член на международната организация SOS Детски селища, която обединява самостоятелни национални SOS сдружения в 133 страни. В България Сдружението полага грижи за над 700 деца, живеещи в SOS детските селища в Трявна и Дрен, в SOS младежките домове в София и Велико Търново и обхванати в програмите по подкрепа на семейството и превенция на изоставянето в София, Габрово, Велико Търново и Радомир.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!