В писмо от 5 ноември 2002 г. Джон Рамсден е изпратил писмо до зам.-директора на Службата по имиграция (ind.HomeOffice.gov.uk) към вътрешното министерство Крис Мейс, в което предупреждава за "организирани измами, които заобикалят процедурите по контрол над влизането в страната и напълно обезсмислят съществуването на визи", допълва "Индипендънт".
Около 70 българи са кандидатствали за виза по Споразумението за асоцииране към Европейската общност (ECAA), което позволява на граждани от страни извън ЕС да започнат малък бизнес във Великобритания. Всички те са представили фактически еднакви бизнеспланове. Някои от кандидатите са признали, че бизнесплановете са написани от юристи, които срещу 1500-2000 лири стерлинги са "гарантирали" британски визи, разкрива вестникът.
В писмото на Рамсден се казва, че кандидатите дори не са познавали съдържанието на своите бизнеспланове, не са говорели английски и не са имали необходимите знания и умения за съответния бизнес.
"Въпреки това дори кандидати, които са били хващани с подправени документи преди това, са били одобрявани от служители на имиграционната служба", се казва още в писмото, цитирано от "Индипендънт".
Във Великобритания имаше много повече възможности, цитира вестникът мнението на един българин - 32-годишният Ангел Чуркин, бизнесанализатор, работещ за сайта "Bulgarian London". Той дошъл да работи на Острова през 1996 г. заради стагнацията в българската икономика.
"През последните две години има доста антиимигрантски настроения. Повечето хора, които идват по линия на ECAA, са с бизнесвизи и се самонаемат като чистачки или шофьори на таксита, те не идват тук за социални помощи. В моя случай, ако не мога да намеря работа, нямам право на обезщетения, плащам си за всичко. На някои хора им се налага да чакат по година и половина, за да се присъединят към съпруга си или към своите роднини в Англия. Това само ще направи раздялата им по-дълга", обяснява той пред "Индипендънт".
"Много от българите, с които съм разговарял, са доста отчаяни от тази новина. Много хора, по-специално семейни, са чакали по четири-пет месеца и са се надявали всеки момент да получат виза, но сега са в патова ситуация. Самата процедура е продължителна и това прави чакането още по-дълго. Хората обикновено плащат на адвокат за процедурата и повечето използват за целта пари, взети назаем от банки или приятели. Смятам, че мнозина в България ще се ядосат, че са похарчили толкова средства, а сега им казват, че процесът е прекратен", допълва българинът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!