К андидатът на Демократическата партия за президент на САЩ Барак Обама избра 65-годишният сенатор Джоузеф Байдън от щата Делауер за свой подгласник в листата на демократите като кандидат за вицепрезидентския пост.
Това обяви днес щабът на предизборната кампания на Обама. Новината бе съобщена с имейли и Ес Ем Ес до милиони привърженици на партията.
Според наблюдателите включването на по-възрастен ветеран от Конгреса, с опит по въпросите на външната политика и отбраната, ще балансира листата.
Джо Байдън е председател на сенатската комисия по външните отношения и признат авторитет по международната политика. За повече от 30 години в Сената той е бил и председател на Юридическата комисия.
Както е известно, съперник на Обама на президентските избори на 4 ноември ще бъде републиканецът Джон Маккейн, който още не е обявил своя избраник за вицепрезидент.
Информационните агенции веднага разпространиха факти от биографията на 65-годишния парламентарист.
За първи път е избран в Сената през 1972 г., малко преди да навърши 30 години - минималната възраст. Месец по-късно жена му и дъщеря му загиват, а двамата му синове са ранени при автомобилна катастрофа.
Байдън обмисля да се откаже от мястото си в Сената, но партийни лидери успяват да го разубедят. Жени се повторно 15 години по-късно, през 1977 г., за Джил Трейси Джейкъбс. Двамата имат дъщеря, Ашли.
Двамата му синове са адвокати, а по-големият Бо, бе избран за щатски главен прокурор на Делауер през ноември м.г. Самият Байдън се разминава на косъм със смъртта през 1988 г., когато е хоспитализиран с две мозъчни аневризми. Връща се в Сената едва след седем месеца.
Досието на гласуванията му показва по-скоро умерени, отколкото либерални възгледи. Байдън ръководи сенатската комисия по външните отношения и обича да изразява мнението си по международни проблеми.
Макар че подкрепи резолюцията от 2002 г., разрешаваща използването на сила в Ирак, скоро стана разпален критик на войната и обвини президента Джордж У. Буш, че не я ръководи правилно.
Синът му Бо, капитан от Националната гвардия на сухопътните сили, по план ще бъде изпратен в Ирак през октомври.
Католик, произхождащ от Пенсилвания, Байдън ще допринесе за успеха на демократическата листа със силните си корени сред работническата класа. Той може да помогне на Обама да спечели избирателите със "сини якички", които кандидатът за президент не успява да привлече досега.
Байдън е син на търговец на коли и доста по-малко заможен от мнозина свои колеги в Сената. Докато много законодатели притежават или наемат резиденции във Вашингтон, Байдън пътува до работа с влак от къщата си във Уилмингтън, щата Делауер, по 80 минути в едната посока.
Байдън, чест гост на политическите токшоу предавания, който явно се наслаждава да спори, според много политически наблюдатели идеално подхожда за традиционната роля на втория в листата - да атакува кандидата на противника.
Байдън сам си признава, че е склонен да приказва твърде много, и често прави словесни гафове. Миналата година, в началото на неуспешната му кампания по време на първичните избори в Демократическата партия, трябваше да се извини, след като нарече Обама "красноречив, интелигентен и... чист" в интервю за "Ню Йорк обзървър". Обама каза, че не му се обидил.
Запитан по време на публичен диспут дали притежава нужната дисциплина за президент, прословутият с приказливостта си сенатор отговори едносрично "Да", което предизвика буря от смях сред публиката.
В предишната си роля начело на Юридическата комисия на Сената, Байдън председателства два от най-спорните процеса на изслушване на кандидати за Върховния съд, и двамата консервативни републиканци. Робърт Борк бе отхвърлен, докато Кларънс Томас бе утвърден с минимално мнозинство.
През 1987 г. бе възприеман като изгряваща политическа звезда и се кандидатира за президент. Но отпадна, след като го обвиниха, че плагиатствал в една реч и попреувеличил академичните си постижения в биографията си.
Байдън тогава обясни: "В страстното си желание да възродя идеализма допуснах някои грешки".
Барак Обама казваше на всички, че иска партньор за президентските избори, който ще бъде предизвикателство за мисленето му - и си го получи. Склонността на Джо Байдън да говори това, което мисли (и да не спира да говори!) е заложена в неговата ДНК, написаха Калвин Удуърд и Рон Фурние от Асошиейтед прес.
Красноречието обаче не е единственият принос на приказливия сенатор от Делауер за листата на Обама, като го покани. Байдън е авторитет "тежка категория" по външната политика, с десет години по-дълъг стаж в Сената от закаления ветеран и републикански президентски кандидат Джон Маккейн.
Това означава почти три десетилетия опит повече от новия му шеф.
Във Вашингтон 65-годишният Байдън е известен като колегиална личност, дори когато спори с конкурентите си. Способен е в един момент да сипе цветисти похвали, а в следващия да изригне в язвителни хапливи нападки.
Той отпадна рано от надпреварата за демократическата кандидатура за президентския пост - поредният демократ, избутан зад страничната линия, докато яростната борба между Обама и Хилари Клинтън ообсебваше центъра на терена.
Председателят на сенатската комисия по външни отношения е един от най-влиятелните външнополитически гласове в Конгреса. Привърженик на международния подход и енергичен застъпник на ООН, той е виден критик на едностранния според него подход на президента Джордж У. Буш.
Един от най-младите политици, избирани някога в Сената - на 29 години - Байдън влезе в първичните избори на Демократическата партия през 1988 г. с обещанието "да разпали отново огъня на идеализма в нашето общество".
Той неохотно напусна надпреварата само след три месеца, след като го хванаха, че преписал от реч на британски лейбъристки лидер.
При сегашаната си кампания доказа, че е жизнен политик, който лесно общува с избирателите, погажда се със съперниците си и демонстрира чувство за хумор и способност да се присмива над самия себе си, посочват журналистите от АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!