П о 50-70 евро върви едно гипсиране на крак или ръка в Слънчев бряг, сочи проверка на кореспондента на БГНЕС в Бургас.
Обслужващите доктори били на частна лекарска практика по хотелите в курортния комплекс.
Едно измерване на кръвното вървяло по 20 евро, а за да се излезе от състояние на колапс, прегряване или слънчев удар, оказването на първа помощ струвала 50 евро.
В Слънчев бряг има и частна "Бърза помощ", като цените са само за богати чужденци.
Междувременно столични лекари дават рамо на свои колеги от Спешния център в Несебър. Софийските медици ще работят на 12-часови дежурства. Разходите по престоя им се поемат от община Несебър, като средствата са осигурени след решение на Общинския съвет в града.
61% от българите дават пари под масата на личния си лекар. Общата сума на подкупите за 2007 г. възлиза на близо 46 млн. лева, става ясно от проучване на институт "Отворено общество".
Според анкетираните пациенти петте основни причини за корупцията в тази сфера са: високата цена на лекарствата, недостатъчно финансиране от държавата, цялостната организация на здравната система, липсата на медицинско оборудване и прекаленото бюрократично обслужване.
Според 17 на сто от корумпираните лекари трябва да бъдат наказвани с уволнение. Едва 2% от българите смятат, че наказанието трябва да бъде затвор.
65 на сто от българските пациенти са на мнение, че най-добрият начин да се намалят случаите на корупция в здравеопазването е увеличението на заплатите на медицинския персонал.
Според проучването на "Отворено общество" лекарите заемат 5-о място сред най-корумпираните професии в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!