П реди час по математика гърлото ви стяга и устата ви пресъхва? От малки имате проблеми с рестото в магазините? Не можете да кажете 9 или 7 е по-голямото число?
Явно имате проблеми, но ново научно откритие обещава по-точна диагноза на вашето състояние. За тази цел учени използвали мозъчен скенер и изображение на цветни квадрати, разказва "Лайв Сайънс".
Когато става дума за страха от смятането, неврологът Браян Бътъруърт обича да разказва поучителната история за един млад човек, който отишъл до крайност в тази своя фобия.
Младежът попаднал в затвора за серия от кражби в супермаркети. Оказало се, че предпочитал да излиза със стоката без да си плаща на касата, тъй като изпитвал
панически ужас дали дава правилната сума и дали му връщат точното ресто.
Бътъруърт е от университетския колеж в Лондон и експерт по т.нар. дискалкулия - психологическо заболяване, водещо до невъзможност да се борави с числа и да се извършват и най-елементарни математически операции.
Смята се, че около 6% от хората по света са дискалкулици. За някои от тях е непосилно дори да различат по-голямото от две числа.
Бътъруърт е част от екипа, който направил откритието относно способността на човешкия мозък да смята. Учените изследвали с мозъчен скенер важната част на мозъка, наречена
"intraparietal suclus", или IPS.
Тя отговаря за множество процеси, но новото изследване установява, че сред тях е и способността ни да определяме колко точно на брой са нещата, които възприемаме.
Сегашното откритие доказва експериментално, че този мисловен процес е напълно различен от способността ни да преценим "на око" приблизително какво количество от определен вид предмети наблюдаваме.
Дори учените понякога изпитвали големи трудности стриктно да различават двата мозъчни процеса. Теоретично знаели, че съществува разлика между тях, но не могли "да я видят" в мозъка.
Проблемът бил, че при нормални обстоятелства мозъкът активира и двата процеса едновременно.
За да покаже двата мисловни подхода в действие, Фулвия Кастели от Калифорнийския технологичен институт също дава пример със супермаркета.
Често ни се налага при пазаруване да преценим на коя опашка на касата да се наредим. Можем да преброим хората един по един или с бърз поглед приблизително да налучкаме броя им. Обикновено бързаме и използваме втория подход.
Младежът, страдащ от дискалкулия, вероятно също го е използвал, за да се измъкне по-бързо покрай касиерите и охраната.
Бътъруърт и колегите му успели да направят видима в мозъка разликата между двата мисловни процеса чрез следния експеримент.
В първия случай на участниците било показано изображение, на което зелени и сини квадрати били ясно разделени с линии. Във втория случай те видели същото изображение, но без линии, поради което квадратите изглеждали като преливащи се цветни петна, които мозъкът е неспособен да преброи бързо. Задачата към участниците била да кажат кои квадрати са били повече, зелените или сините.
На мозъчния скенер ясно се видяло, че IPS се активира само при показване на първото изображение. Това доказвало, че тази зона на мозъка отговаря само за процеса на смятане, но не и за налучкване на дадено количество "на око".
IPS е мястото, което отговаря за изпълнение на прости аритметични операции
и чието изучаване може да даде надежда за лечение на страдащите от дискалкулия. Откритието може да направи и по-точни диагнозите на хора, които твърдят, че страдат от органически ужас към математиката.
Тези от тях обаче, които имат нормално функционираща IPS зона в мозъка, явно се нуждаят просто от допълнителни курсове по математика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!