58-годишният израелски гражданин Тамир Сапир, емигрирал в Израел от бившия СССР, сключи най-скъпата сделка за закупуване на недвижим имот в Ню Йорк. За 40 млн. долара той сградата, известна като "дома на Дюк Симънс". Това е най-високата цена, платена досега в града за еднофамилна къща, т.нар. таунхаус (town house).
Тамир Сапир (който преди се е казвал Тимур) заминава от Грузия за Израел през 1973 г. , а три години по-късно се установява да живее в САЩ, разказва NewTimes.ru.
В продължение на три години той е таксиметров шофьор
в многонационалния град, след което открива магазин за електроника там. Сред клиентите му са туристи и съветски дипломати, които купували електронна техника за 220 волта (техниката в САЩ е разчетена за напрежение от 127 волта).
По-късно бизнесменът разширява сферата на своите интереси и заема се с продажба на петрол. Спечелените от сделките пари той решава да инвестира в недвижими имоти в Ню Йорк. Първо купува сграда в Манхатън за 2,2 млн. долара. След известно време Сапир я продава на три пъти по-висока цена.
По-нататък купува още няколко сгради в един от най-престижните райони на града, а също така имение в едно от предградията. По различни оценки Тамир Сапир
притежава 650 000 кв.м. от най-добрите офиси в Манхатън.
"Домът на Симънс" е построен през 1901 г. и се смята за една от най-красивите еднофамилни къщи в Манхатън. Намира се на "Пето авеню" срещу прочутия музей "Метрополитън".
В новия си дом Сапир планира да живее, но неговите апартаменти се намират на 6-ия и 7-ия етаж. На първите пет етажа ще се помещава галерия, където собственикът ще излага произведения на изкуството. Предишната най-скъпа къща таунхаус в Ню Йорк беше продадена за 31,2 млн. долара.
1,5 млн. са руснаците в Ню Йорк, а доходите им са най-високи сред етническите общности в града. Много от тях не са постоянно установени в града, а пътуват непрекъснато между Русия и САЩ. Натрупали състояние си през ранните 90-те и постигнали доста приличен жизнен стандарт в родината си, те обръщат поглед към Голямата ябълка, където купуват апартаменти, въртят бизнес, събират произведения на изкуството и финансират културни институции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!