С лед двучасови дебати германският Бундестаг одобри с голямо мнозинство законопроекта за ратификация на договора за присъединяване на България и Румъния към Европейския съюз. 529 депутати гласуваха "за". Само 12 бяха против, а 10 се въздържаха.
Представителите на всички парламентарни фракции приветстваха с добре дошли двете страни, които от 1 януари 2007 г. ще станат членки на съюза, и изразиха радостта си от предстоящото им членство, предаде БТА.
Социалдемократът Аксел Шефер изтъкна, че България и Румъния винаги са принадлежали към Европа и сега се завръщат там, където им е мястото.
Добре дошли, скъпи българи и румънци, в европейското семейство, приветства либералът Маркус Льонинг.
С "добре дошли" на български и румънски приключи изказването си по законопроекта Михаел Щюбген от Християндемократическия съюз.
По време на обсъжданията бе подчертано, че присъединяването на двете страни към ЕС ще допринесе за стабилността, сигурността и мира на европейския континент и особено в района на Западните Балкани.
Изтъкнати бяха икономическите ползи от предстоящото членство на двете страни.
Аксел Шефер от Социалдемократическата партия посочи, че през последните години износът на германски стоки за България и Румъния се е увеличил съответно 2 и 3 пъти, което е довело до намаляване на безработицата в страната.
Маркус Льонинг от фракцията на Свободната демократическа партия-либерали изтъкна, че търговският обмен с двете страни е достигнал 8 млрд. евро, с което се осигуряват десетки хиляди работни места в Германия.
От 1 януари 2007 г. населението на Евросъюза ще се увеличи с близо 30 млн. души. Така ЕС ще стане най-големият търговски блок в света и ще може по-силно и по-добре да защитава интересите на своите граждани срещу други търговски блокове и страни, заяви Льонинг.
Представителите на консервативните Християндемократически съюз (ХДС) и
Християнсоциалния съюз (ХСС) също се присъединиха към приветствията за предстоящото членство на България и Румъния в ЕС и към положителните оценки за свършената от тях работа в присъединителния процес.
Те подчертаха големите усилия, които двете страни са положили, за да изпълнят критериите на съюза.
В същото време бе обърнато сериозно внимание на продължаващите недостатъци в областта на сигурността на хранителните продукти, усвояването на земеделските и структурните еврофондове и най-вече в сферата на вътрешния ред и правосъдието.
Михаел Щюбген (ХДС) постави въпроса за предпазните клаузи и настоя федералното правителство да се обърне към Европейския съвет (държавните и правителствени ръководители на 25-те) през декември за решаване на въпроса за взаимното признаване на наказателните присъди и европейските заповеди за арест.
Щефан Майер от Християнсоциалния съюз посочи, че искането за налагане на предпазни клаузи от 1 януари 2007 г. в правосъдието и вътрешния ред не е неприятелски акт.
Не става въпрос и за членство втора класа, а за защита на германските граждани, което е дълг на германските политици, подчерта Майер.
Той също не пропусна да отбележи, че Германия има интерес от приемането на България и Румъния в ЕС. В двете страни има афинитет към Германия и германския народ, посочи депутатът.
Заедно с ратификацията депутатите в Бундестага приеха и промените в законодателството, свързани с присъединяването на България и Румъния.
Окончателно процесът на ратификация на договора ще завърши до края на следващия месец, след като бъде одобрен на 24 ноември от Горната камара на парламента - Бундесрата, и бъде подписан от президента Хорст Кьолер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!