Н ад 50 жители на с. Цалапица препречиха отбивката на пътя Пловдив-Пазарджик към местното сметище, за да не допуснат камионите със столичните отпадъци. Опасенията им са, че това ще замърси допълнително
земята, която обработват.
Протестиращите заявиха, че са готови да преградят с телата си пътя на камионите от София. Така пристигналите четири товарни автомобила с боклук останаха блокирани няколко часа.
След преговорите с областната управа и пловдивския кмет Иван Чомаков, жителите на Цалапица все пак вдигнаха - макар и временно, блокадата и пропуснаха четирите камиона, натоварени с 64 т столичен боклук.
Протестиращите се съгласиха на известен компромис, след като получиха уверения, че Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще отпусне 3 млн. лв. за изграждането на канализацията на Цалапица, асфалтиране на улиците и ремонт на училището в селото.
Те обаче поискаха гаранции, че това ще се случи и увериха, че имат готовност отново да преградят пътя и да не допуснат софийската смет, която според тях може да предизвика екологична катастрофа. Дежурни групи ще останат на пътя и през нощта, когато блокадата може да бъде подновена.
По-рано днес от ръководството на депото съобщиха, че очакват 150 т бали, за да продължи тестването на технологията за обработването на отпадъците.
От там обясниха още, че изпробването на технологията трябва да продължи поне до края на седмицата, за да се установи оптималното количество, което може да постъпва за ден.
Вчера на сметището бяха разтоварени близо 200 т. бали със софийски боклук, ден след подписване на договор между кмета на Пловдив Иван Чомаков и зам.-кмета на София Мария Бояджийска.
Според предписанията на Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив доставените от столицата отпадъци трябва да се обработват за не повече от 24 часа от постъпването им в депото.
Дневният капацитет на пловдивското сметище за обработка на боклука е 1000 кубика.
Никой не ме е информирал, че в мойто село Цалапица ще се карат камиони с бали от София, заяви по Би Ти Ви кметът на селото Йордан Котев.
Вчера съселяните му казали, че общо 12 камиона са докарали боклук от столицата, но официална информация той не е получавал от никого. "Това държава ли е? В каква държава живеем?", попита реторично Котев.
Твърденията, че кметът на Цалапица не е бил информиран за транспортирането на битовите отпадъци от София не отговаря на истината, заявявиха от Столичната община.
Йордан Котев изразил несъгласието си балите да преминават през централната улица на населеното място в писмо от 15 февруари.
За мотив той посочил, че там се намират училището и детската градина на селото.
В отговор на писмото му, Столичната община приела маршрут, който заобикаля Цалапица и камионите с балирани отпадъци ползват именно това трасе.
Котев сам е предложил обходен маршрут, излизащ на Пазарджишко шосе.
"В писмото си той заявява намерението на жителите на Цалапица да преградят пътя на камионите с отпадъци, ако те преминат през селото. След като това не е факт и се използва обходен маршрут, изразяваме своето недоумение от започналите протести на жителите на с. Цалапица", допълват от Столичната община.
Община Стамболийски няма да допусне камиони, натоварени със софийски боклук, да минават през нейната територия, съобщи кметът на града Иван Яков, който посети сметището край с. Цалапица.
Яков добави, че вече е поставил наблюдателни постове по шосето около с. Йоаким Груево и гр. Стамболийски, които да наблюдават дали не идват камиони със софийски боклук.
Този път е вторият, по който може да се стигне до сметището в Цалапица. Яков бе категоричен, че нито една кола със софийски боклук няма да премине през Стамболийски, тъй като никой не е разговарял с него за това.
Всички действия по концесионирането на мина "Кремиковци" са извършени преди Столичната община да оповести идеята си за използване на мястото за депо за боклука на София - т. е. преди февруари 2007 г.
Това е записано в прессъобщение на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) във връзка със "зачестилите опити за внушение от страна на Столична община, че министерството умишлено и злонамерено" е осуетило възможността за използването на котлована на мина "Кремиковци" за депо за боклука на София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!