И звестен британски цигулар, който в продължение на четири месеца свири по улиците на 50 града в цял свят, се завръща у дома с пълен калъф пари.
50-годишният Дейвид Юриц е спечелил 30 000 британски лири, 7000 от които са били оставени от преминаващи слушатели в калъфа на цигулката му, откакто е тръгнал от Лондон на 9 юни. Останалата сума е събрана чрез неговия сайт в интернет.
Парите са за благотворителни цели. Музикантът ще предаде припечеленото от него на благотворителната фондация "Musequality", която помага на деца в развиващите се страни да получат музикално образование, пише британският в. "Таймс". Първият пилотен проект с парите на Юриц ще бъде осъществен в Уганда.
Дейвид Юриц (DavidJuritz.com)е роден в Южна Африка, завършил е Кралския музикален колеж в Лондон. Свирил е на фестивала "Промс", като гостуващ музикант, като концертмайстор на Моцартовите дни в Лондон. Участва в записа на саундтрака към спечелелия "Оскар" филм "Последният крал на Шотландия" и е записвал с поп триото "Шугабейбс".
Решава да свири Бах из градовете на пет континента с цел да помогне на децата, които не могат да си позволят да плащат за уроци по музика.
Юриц започва музикалната си обиколка "Около света и Бах" от местната метростанция в Западен Лондон с празен портфейл, раница и, разбира се, цигулка. Преминава през Париж, Виена, Кампала, Хирошима...
"Всичко бе далеч по-необикновено, отколкото си представях. Очаквах да бъда арестуван, но не бях. Очаквах да бъда ограбен, но не бях. Мъкнах този пълен с пари калъф из цял свят и на никой не му хрумна да го задигне", разказва цигуларят.
Уличното му турне поднася много изненади. Например не бил сигурен, че в Австралия ще си паднат по Бах - но се получило. За Хонконг го предупредили, че вероятно ще бъде пълен провал, но имал небивал успех.
Що се отнася до благосклонността на слушателите, най-щедри се оказали лондончани, както и в калифорнийския студентски град Станфорд.
Берлинчани пък били далеч по-стиснати от хората в Лайпциг. От едните той събрал едва 11 евро след цял ден "труд, пот и сълзи", а от другите 284 евро само за два часа.
Не бих искал да нарека който и да било "стиснат" обаче, тъй като понякога човек просто не е застанал на правилното място, подчертава той.
Една от централните спирки на Дейвид Юриц е Кампала, Уганда, където благотворителната организация ще финансира музикалното обучение на 50-70 деца между 11 и 17 години.
Творби на Бетовен, Щраус, Моцарт и други известни композитори пък скоро ще могат да се чуят в трамваите в Загреб в рамките на съвместен проект на фирма "ЗЕТ" (Загребски електрически трамвай) и Загребската филхармония.
Първите тактове класическа музика в изпълнение на филхармонията ще се чуят вероятно след месец, когато започнат да работят дисплеите на спирките, които ще сочат кога ще дойде трамваят или автобусът, който те чакат. И двете услуги са част от ATRON системата за контрол и управление на движението.
Директорът на "ЗЕТ" Иван Толич смята, че тази музика ще действа успокоително на пътниците. От своя страна пък шефът на Загребската филхармония Миленко Пулич подчерта, че класическата музика в градския транспорт ще има и образователна цел.
"Преди всяко изпълнение може да се посочват името и авторът на творбата и така гражданите ще могат много да научат. Знам, че такива проекти има в Япония и Швейцария, а нашата филхармония наистина има богат репертоар", каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!