Данъчната политика е насочена към общо намаляване на данъчното бреме. През 2003 г. се предлага приемане на единна ставка за данък печалба от 23,5% и отмяна на данъка за общините с намаляване на данъчна ставка от 23,5% на 20% през 2004 г. и 15% през 2005 г. Ще се промени скалата на данъка върху доходите на физическите лица, като всяка година ще се повишава най-малкият необлагаем минимум. Предвижда се и ускорена амортизация чрез завишаване на сегашния размер на някои амортизационни норми, като същевременно ще се опрости системата за възстановяване на ДДС.
Най-голямата част от общите нелихвени бюджетни средства се предвиждат за социалното подпомагане и грижи, икономическите дейности и услуги, отбраната и сигурността, здравеопазването и образованието.
Ново в рамката е цялостното намаляване на разходите в обществения сектор при заложени изисквания за повишаване на тяхната ефективност и насочване на средствата към най-приоритетните политики. Това е в синхрон с цялостната правителствена политика, целяща оптимизиране на структурите на публичния сектор, преразглеждане на функциите и дейностите, които са нецелесъобразни или дублиращи се и следва да отпаднат, обясниха от пресцентъра на правителството. Ще се стимулира оттеглянето на държавата от редица области и навлизането на частния сектор в тях, за да може страната да се утвърди като добре функционираща пазарна икономика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!