Сд д 5-часов дебат депутатите приеха общо решение за изваждането на България от черния визов списък. ЕС трябва да реши проблема незабавно и без дискриминации, се казва в документа. Заради разразилия се спор по последните две точки в общия проект на СДС, НС и БЕЛ, декларацията бе гласувана на части. В името на консенсуса ПГДЛ оттегли своя проект.
С пълно мнозинство бяха приети първите 4 пункта на становището. Според тях парламентът приветства положителната оценка на Европейската комисия за значителния напредък на страната ни в областта на правосъдието, вътрешните работи, мерките за борба с незаконната имиграция и подобреното управление на граничния контрол. Положителен отзив получава и решението на Европарламента от юли 2000 г., с което се одобрява зачеркването на България от негативния визов списък. Изразява се обаче и тревога, че въпреки тази резолюция, както и одобрението на Еврокомисията, въпреки статута на България като асоциирана членка на ЕС и водеща преговори за пълноправно членство, Съветът на министрите на правосъдието и вътрешните работи бави изваждането ни от Шенген.
Само с гласовете на мнозинството и БЕЛ бяха приети последните два пункта от решението, с които парламентът възлага на правителството правомощия за продължаване на преговорите с ЕС оттук нататък. Текстовете задължават кабинета да защитава националния интерес на страната и да не позволи подмяна на стратегическата ориентация за членството в Евросъюза или подмяната на тази цел с други външнополитически рамки. На правителството се възлага и задачата да отстоява спазването на принципите от Хелзинки, според които всяка страна-кандидатка се оценява индивидуално за своите достижения. С декларацията се дава право на кабинета да дефинира отново мястото на България в регионалните форми на сътрудничество съобразно амбицията за члество в ЕС. Това се оказа и най-спорният момент от декларацията. Зад текста опозицията съзря намеренията на управляващите да лишат страната ни от членство в Пакта за регионално сътрудничество в Югоизточна Европа.
Гласуваните ни правомощия са добра база за по-нататъшните ни преговори с ЕС, коментира след заседанието външиният министър Надежда Михайлова. Днес Европа стои твърдо зад нас, увери тя. Премиерът Иван Костов пък изказа съжалението си, че общата парламентарна позиция е само формална. В дебата днес стана ясно, че дори по първите четири точки няма истинско единство за толкова важен въпрос, каза той. Според Костов опозицията предпочита да трупа предизборен актив от нерешаването на проблемите на страната, отколкото да мисли за благото на целия народ. Преди дебата премиерът поиска от депутатите да покажат на Европа, че не се примиряваме да бъдем третирани като трета ръка европейци, че няма да се примирим с ролята на "забравен периферен ъгъл на континента". Трябва да настояваме за нашите права и да изискваме обещанията, които ни се дават, да се изпълняват, категоричен бе Костов.
5 часа депутатите бистриха обща декларация за визите, но я приеха "на парче"
След 5-часов дебат депутатите приеха общо решение за изваждането на България от черния визов списък. ЕС трябва да реши проблема незабавно и без дискриминации, се казва в документа. Заради разразилия се спор по последните две точки в общия проект на СДС, НС и БЕЛ, декларацията бе гласувана на части. В името на консенсуса ПГДЛ оттегли своя проект. С пълно мнозинство бяха приети първите 4 пункта на становището.
10 ноември 2000, 16:31
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!