К учетата, за разлика от други животни, са се оказали доста трудни за клониране, обясняват специалистите.
Преди да успеят със Снупи, южнокорейските учени са опитали с повече от 1000 ембриона и 123 майки, които трябвало да ги износят.
Първото клонирано животно беше овцата Доли, която се роди през юли 1996 г. През февруари 2003 г. тя беше "приспана", след като стана ясно, че развива прогресиращ рак на дробовете.
Година по-рано се оказа, че Доли има и артрит - болест характерна за възрастните екземпляри. Тогава специалистите решиха, че болестта може да е свързана с процеса на клониране и че е започнал процес на преждевременно стареене на клетките.
През 2002 г. френски учени от Националния институт за аграрни изследвания клонираха зайци, и то точно преди Великден. На следваща година техни колеги от Тексаския университет по селско стопанство и механика успяха да клонират котка, а по-късно и елен. Същата година американци клонираха муле.
Тази година италиански специалисти клонираха дори елитен състезателен кон, а през 2003 г. руски и японски учени заявиха, че имат желание да клонират мамут, след като откриха при разкопки генетичен материал в древни останки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!