А встрия хвърля съмнение върху приемането на Турция в ЕС, обявява в заглавие германският "Велт ам зонтаг".
Вестникът смята, че Виена може и да се откаже от претенциите си, ако Брюксел се съгласи на по-ранно начало на преговорите с Хърватия.
Френският "Фигаро" определя като "обтегнати" вчерашните преговори между външните министри от ЕС в Люксембург в опит за постигане на преговорна рамка с Турция.
Австрия е продължила да призовава на Анкара да бъде предложена алтернатива на пълното членство, допълва изданието.
Според швейцарския "Тан" ЕС се опитва да спази обещанията си, но на 25-те страни членки е трудно да говорят с един глас.
Белгийският "Де щандарт" посочва, че Турция е била накарана да чака до последната минута пред вратата на ЕС - врата, която според Брюксел продължава да е отворена въпреки съпротивата на Австрия.
Под заглавие "Жертвено агне" испанският "Ел паис" пише, че страните членки на ЕС трябва да започнат преговори за присъединяване с Турция днес, защото залогът е прекалено голям.
35 години след първата молба на Анкара е време да започнем преговори със страна, която е в явен напредък и която, въпреки че е мюсюлманска, в миналото бе наричана "болният човек на Европа, а не на Азия", изтъква испанският всекидневник.
"Ел паис" признава, че общественото мнение в Холандия, Германия и Австрия е против влизането на Турция в ЕС, но твърди, че европейците просто проектират своите проблеми и съмнения върху тази страна.
Днес повече от когато и да било Турция е жертвено агне, заключава изданието.
Австрийските вестници са разделени по въпроса доколко има значение фактът, че управляващата Народна партия е претърпяла поражение в регионалните избори в провинция Щирия.
"Дер щандард" предупреждава, че лидерството на канцлера Волфганг Шусел е поставено под въпрос, като изтъква, че партията на канцлера е понесла катастрофална загуба, за която вина носи не само местната й организация.
Според "Ди пресе" изборният резултат представлява нещо като самоунищожение на Народната партия в Щирия. Вестникът обаче не смята, че ще има отражения на национално ниво.
От днес най-старият френски вестник "Фигаро" (LeFigaro.fr) излиза в малко по-малък формат и с различно оформление. В бележка до своите читатели вестникът, който започва като седмичник през 1826 г. и става всекидневник 40 години по-късно, обяснява не само какви са промените, но и какво се запазва.
В традицията на дългата история на вестника журналистите на "Фигаро" ще продължават работата си по цялото земно кълбо, за да отзаряват и анализират живота на обществата и днешния начин на живот, пише изданието към своите читатели.
Водещата статия в новия-стар вестник е насилието като предизвикателство за остров Корсика.
Двама министри пристигат днес в южното пристанище Марсилия за преговори по индустриалния спор във фериботна компания, като резултат от който хиляди французи не можаха да се приберат от острова през уикенда, обяснява изданието.
Стачкуващите работниците по повод на планираната приватизация на компанията са прекратили вчера блокадата на пристанищата на Корсика, но спорът остава нерешен, допълва "Фигаро".
"Либерасион" посочва, че първоначално министър-председателят Доминик дьо Вилпен се е отнесъл към приватизационния спор с небрежността на новобранец и бързо е развял бялото знаме на компромиса.
Премиерът говори много по социални въпроси, откакто бе назначен през май, но ако утрешните стачни действия, организирани от профсъюзите, се окажат успешни, както те прогнозират, тогава Вилпен ще бъде задължен да се заеме със социалните въпроси не само на думи, прогнозира изданието.