Първоначално определеният краен срок за кандидатстване изтече в 13 ч. на 24 март.
Причината за удължаването му е, че в последните два дни е имало оплаквания от липса на достъп до страницата за регистрация.
3000 българи са кандидатствали до сряда за обявените от европейските институции работни места за България и Румъния. Това стана ясно след срещата на заместник министър-председателя Пламен Панайотов със заместник-председателя на Европейската комисия и комисар по административните въпроси Сийм Калас, съобщиха от кабинета на българския вицепремиер.
На срещата присъстваха още министърът на външните работи Соломон Паси и министърът по европейските въпроси Меглена Кунева.
Първите българи, които ще започнат работа в Европейския парламент, ще бъдат известни през май, съобщи още Калас.
На селектираните кандидати предстои преминаване през трудни тестове.
Най-сериозният проблем за кандидатстващите е липсата на познания за европейските процеси. Ето защо беше обсъдена възможността за предварителна подготовка и обучение на хората, които предстои да заемат позиции в европейските институции.
Във връзка с това, вицепремиерът Панайотов, в качеството си на председател на Съвета за модернизиране на държавната администрация, отправи покана към Калас да посети България и да сподели своя опит с административните реформи в европейските институции и системите за подбор на персонал. Очаква се посещението да бъде осъществено до края на май.
EPSO обяви конкурса от името на ЕП на 24 февруари.
Службата цели създаването на база данни с имената на кандидати, които владеят перфектно български или румънски и ползват добре английски, френски или немски език.
Институциите ще могат да използват тази база данни за селекция на служители на срочен трудов договор, които ще работят по въпроси, свързани с разширяването на ЕС.
Поканата за участие е публикувана в раздел "Staff engaged under contracts" на интернет страницата на EPSO.
Конкурсът е отворен за всички български и румънски граждани или граждани на страните-членки на ЕС, при условие че притежават необходимите езикови умения, образователен ценз и професионален опит.
Европейският парламент (ЕП) ще наеме 226 български и румънски служители на срочни договори преди фактическото присъединяване на страните, съобщиха от ЕП за Evroportal.bg.
64 от тях ще бъдат назначени в институцията тази година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!