С писък с най-необичайните предмети и вещи, намерени в контейнерите за боклук, състави най-голямата британска компания за преработка на отпадъци "Хипоуейст", пише британският вестник "Гардиън".
Най-често боклукчиите се натъкват на изхвърлени паспорти и изкуствени крайници, които вече не ги впечатляват.
Понякога обаче те попадат и на изключително интересни находки - като комплект ювелирни украшения, матрак, пълен с банкноти на стойност 5000 лири и дори чертежите за нов самолет, който в скоро време ще бъде приет на въоръжение от Кралския флот.
В списъка се оказаха и чекове за 200 000 лири,
целият гардероб на уважаван джентълмен (изхвърлен от ревнивата съпруга) и жива костенурка, която вече си била свила гнездо за зимуване, преди да я извадят от контейнера.
Британските боклукчии намерили също така запечатан пакет с улики по наказателно дело, колекция комикси, събирана в продължение на 25 години и куфар с човешки кости, изхвърлен от студенти по медицина.
Много от тези неща са били предадени в бюрото за изгубени вещи, откъдето помогнали да бъде установен произхода им.
Междувременно 250 лева заплата на месец,
работно облекло, здравни и социални осигуровки и задължителна баня след края на работния ден получават от вчера 30 сливенски клошари, наети на работа от първата у нас сортираща инсталация за разделно събран боклук.
Представянето й стана ден след като бизнесът и екоминистерството подписаха споразумение за ускоряване на разделното събиране на боклука, пише "24 часа".
Работниците са от с. Сотиря и до момента са били безработни.
Прехраната си изкарвали на сметището на Сливен, събирайки по-ценния отпадък, разказва вестникът.
Инсталацията има капацитет от 15 т разделно събрани и годни за рециклиране отпадъци на ден, като предстои той да нарасне, тъй като ще се обособят линии и за битовите отпадъци.
От тях могат да се правят брикети
и суровини за циментовата промишленост, обяснява прокуристът на "Екобулпак" Милен Димитров.
Инвестицията за машината, изработена от наша фирма по родна технология, е 40 000 лв. Предстои подобни съоръжения да заработят и за софийския боклук, но това щяло да стан едва когато столицата имала постоянно депо за сметта си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!