Б ългария е спомената като производителка на кокаин и транзитна държава за дрога в годишния доклад на Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията.
В него се твърди, че от 2003-2004 г. насам традиционният маршрут за трафик на наркотици от Турция през България, Македония, Сърбия, Черна гора, Босна и Херцеговина, Хърватия, Словения, Австрия, Германия и Холандия отново печели популярност за сметка на другия балкански маршрут през Унгария.
Повечето лаборатории за производството на амфтамини са разкрити в Европа (61%), пише в доклада и като страни са изброени Русия, Полша, Холандия, България, Германия, Белгия, Испания, Естония и Литва. 39% са разбитите лаборатории в Северна Америка, се отбелязва в доклада.
Според авторите му страната ни е на шесто място по производство на амфетамини
за 2002-2004 г. с 3% от световната продукция. Статистиката е базирана на това колко пъти е спомената дадена държава като източник на наркотика през периода 2002-2004 г. съгласно данни, предоставени от 40 държави. Страната ни фигурира в доклада и като производителка на екстази с 2,3% от производството.
Трафикът на каптагон продължава да бъде значителен в Близкия и Далечния Изток. Каптагонът често е произвеждан в нелегални лаборатории в Югоизточна Европа (главно в България) и прехвърлян през Турция в Сирия, Йордания и Саудитска Арабия, се отбелязва по-нататък в доклада.
Страната ни е включена в списъка на държавите с най-големи количества конфискувани наркотици.
През 2004 г. бе съобщено за конфискуването в света на около 20 тона амфетамини. Голяма част от тях бяха иззети в САЩ (15%), Китай (14%), Белгия (13%), Тайланд (10%), Великобритания (8%), България (7%), Мексико (5%), Филипините (4%) и Холандия (3%), се казва в доклада. В него се отбелязва, че цялостното увеличаване на количеството на амфетамините, заловени в Югоизточна Европа през последните години, се дължи до голяма степен на на конфискуваната стока в България.
За периода 2002-2004 г. значителни количества амфетамини са били иззети от Холандия и България (по 11% от общото количество в света), Германия (8%), Швеция (6%), Полша (4%) и Белгия (4%), пише в документа.
В него се отделя място и на разпространението на марихуаната. Според доклада у нас канабис се отглежда в югозападната и северно-северозападната част на страната.
Повечето от отглеждащите канабис са възрастни, на които им плащат хора, свързани с организираната престъпност. Близо половината от канабиса, разпространяван в България, е местно производство, се твърди в текста.
ООН бие тревога, че употребата на кокаин в Западна Европа е достигнала
обезпокоителни нива - 3,5 млн. души ползват този вид дрога. Продължава да расте и потреблението на марихуана.
Най-много кокаин се употребява в двете Америки, най-вече в Северна Америка, където хората, прибягващи до наркотика, наброяват 6,5 млн. души.
Отглеждането на опиумен мак в световен мащаб е намаляло с 22% през миналата година, сочат още данните на Службата на ООН за контрол на наркотиците и предотвратяване на престъпленията.
В доклада за 2006 г. се посочва, че причина за тази тенденция е намалялото производство в трите основни страни-производителки Афганистан, Мианма и Лаос.
Службата на ООН изтъква, че производство и употребата на наркотици са намалели значително за последните 100 години.
През последните няколко години пък световните усилия за намаляване на заплахата, произтичаща от нелегалните наркотици, на практика е обърнала датиращата от четвърт век тенденция на увеличаване на употребата на наркотици, която можеше да се превърне в глобална пандемия, се казва в доклада.
Днешният 26 юни се отбелязва като международен ден за борба с употребата и нелегалния трафик на наркотици.
В усилието си да изостри общественото внимание относно разрушителната сила на наркотиците и обществената отговорност за доброто здраве на децата службата на ООН за наркотици и престъпност (СНПООН) избра мотото "Наркотиците не са детска играчка" за тема на международната кампания за тази година.
Последните проучвания показват, че около 200 млн. души, или 5% от населението в света между 15 и 64 години, са употребили наркотици поне веднъж през последната една година.
Въпреки че рядко са обект на национални или международни проучвания, децата също са засегнати от употребата и незаконния трафик на наркотици.
Малчуганите от улицата, децата, чиито родители използват или продават наркотични вещества, учениците - кампанията на СНПООН призовава всички те да бъдат защитени. Възрастните трябва да им осигурят безопасна среда, както в къщи, така и в училище.
Програмите за превенция в училищата в България обаче все още изискват спешна техническа и финансова подкрепа, алармират от службата към ООН за България.
Националното обединение "Майки срещу дрогата"
организира едновременно във Варна, Велико Търново, Пловдив и Плевен подписка за промени в законодателството, засягащи наркозависимите.
С нея се иска да се вземат постоянни мерки срещу разпространителите на наркотици и лечение, вместо наказание, за зависимите. Подписката ще бъде внесена в Народното събрание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!