Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" ще проведе протестно шествие по повод готвените промени в Закона за горите на второ четене на 10 април.
Протестиращите ще носят 240 символични брадви, по една за всеки депутат, които ще оставят пред сградата на парламента.
"Депутатите са изправени пред символичен избор – или да пресекат корупционните схеми, чрез които ще се застрояват безплатно, безсрочно и без търг българските гори, или да помогнат за изсичането на българската гора, като гласуват готвените промени в Закона за горите", поясняват от коалиция "За да остане природа в България".
По-рано през деня природозащитниците символично
ще занесат
брадва и в Министерски съвет за премиера Бойко Борисов
със същото предложение - или да прекъсне корупционните схеми, чрез които ще се застрояват българските гори, или да помогне за изсичането на българската гора, като не спре промените в Закона за горите.
"Новите лобистки поправки към Закона за горите вече минаха на
второ четене в парламентарната комисия по земеделие и скоро ще влязат за
окончателно гласуване в пленарната зала.
Освен писти и лифтове, управляващите добавиха дълъг списък от сгради и съоръжения, които ще могат да се строят в горите, без да се изключват от горския фонд.
Това значи, че гора "на хартия" вече ще могат да се водят стадиони, футболни и голф - игрища, писти, сгради за културни и религиозни нужди, мини ВЕЦ-ове и други.
Застрояването ще става бързо и евтино,
тъй като
инвеститорите ще могат да спестят от таксите и процедурите за изключване от
горски фонд.
В същото време държавата няма да изисква от тях средства за компенсаторно залесяване, тъй като изсечената за строителство гора продължава да се води гора "на хартия".
Внушението, че строителството в горите ще подлежи на оценки
за въздействието върху природата, е измамно.
То ще се налага само в много редки случаи, описани в закона. Дори и да подлежи на еко оценки, тези, които ги пишат, получават хонорара си от инвеститора. Така в почти 100% от случаите изводът е, че проектът не пречи на природата.
Освен това за първи път в историята на България от 1934 година насам държавата дава възможност на частни лица да строят в държавните гори в защитените територии, какъвто е Природен парк Витоша, най-старият на Балканите", припомнят от коалицията "За да остане природа в България".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!