24 полицаи бяха ранени, а седем демонстранти - арестувани тази нощ при ожесточени сблъсъци между демонстранти и полиция в Сантяго, след като бе съобщено за смъртта на бившия чилийски диктатор Аугусто Пиночет.
Инцидентите станали, след като полицията се опитала да спре колона от над 5000 демонстранти, излезли, за да изразят радостта си от смъртта на генерала. Те се придвижвали по авеню Аламеда към президентския дворец Ла Монада.
Полицаите били принудени да се намесят, когато открили сред хората маскирани мъже, опитващи се да си смесят с демонстрантите.
Полицията използвала водни струи и сълзотворни гранати, за да разпръсне протестиращите, които отвърнали с мятане на камъни и бутилки.
Хиляди излязоха по улиците след вестта за смъртта на бившия диктатор. Клаксони на коли огласяваха улиците, а мнозинството се събра на площад "Италия", в центъра на Сантяго, развявайки чилийски знамена, пеейки и танцувайки, показа репортаж на чилийската телевизия.
Много от събралите се носеха портрети на бившия чилийски президент Салвадор Алиенде, трагично загинал при военния преврат, с който дойде на власт Пиночет. На няколко места по площада бяха запалени
Огньове, където бяха изгорени портрети на покойника
Междувременно няколкохиляди души се събраха пред военната болница в чилийската столица, където почина Пиночет, за да изразят скръбта си и подкрепа за близките на генерала. Те носеха негови портрети с лозунги "Пиночет е наш герой", Благодарим ти, Пиночет".
Привържениците на генерала искат държавно погребение, но президентката Мишел Бачелет - самата тя жертва на репресиите на военната хунта - едва ли ще вземе такова решение. През 1975 г. тя и майка й са хвърлени в затвора като противници на диктатурата. Баща й също е арестуван скоро след преврата и умира зад решетките.
Уго Гутиерес, правозащитник и адвокат, подготвял няколко иска срещу бившия диктатор, изрази съжаление, че "този престъпник си отиде, без дори да бъде осъден за всички деяния, за които бе отговорен по време на диктатурата си", предаде Асошиейтед прес.
Лорена Писаро, председателка на асоциация на близките на жертвите на диктатурата, пък отбеляза, че по ирония на съдбата Пиночет е умрял на 10 декември, когато се отбелязва Международният ден на правата на човека.
Диктатурата на Аугусто Пиночет в Чили бе един от най-трудните периоди в историята на тази страна, заяви говорителят на Белия дом Тони Фрато след съобщението за смъртта. В този момент мислите ни са отправени към жертвите на неговото управление и към техните семейства, подчерта той.
Британската министърка на външните работи и Общността на нациите Маргарет Бекет реагира, като поздрави значителния напредък, отбелязан от Чили през последните 15 години като "открита, стабилна и просперираща демокрация".
В Испания политическите партии се обединиха около съжалението, че Пиночет е починал ненаказан. Гаспар Лямасарес, генерален координатор на Обединена левица, коментира, че Пиночет е починал без да бъде съден за геноцид, както и за неспособността на правосъдието да действа достатъчно бързо.
Смъртта на Пиночет е метафора на безнаказаността на диктатурите,
отбеляза Лямасарес. Представител на управляващата Социалистическа партия окачестви покойника като "омразна историческа личност", а говорителят на Народната партия добави, че той е "окървавен диктатор, за когото не бива да се съжалява".
Пиночет е символ на един мрачен период от историята на Южна Америка, припомни бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва.
Зам.-председателят на Международната федерация за правата на човека Луис Гилермо Перес също изрази съжаление, че бившият чилийски диктатор е починал без да бъде съден, но заяви, че неговата морална присъда вече е факт. Трябва тези хора, които извършват престъпления срещу човечеството, да живеят достатъчно дълго, за да бъдат осъдени, каза Перес.
"Амнести интереншънъл" призова чилийските власти да преследват всички замесени в случаите на изтезания, изчезвания и екзекуции при управлението на Пиночет. Организацията ще продължи кампанията си за справедливост за жертвите на нарушаването на правата на човека при режима на Пиночет, заяви неин говорител в Лондон.
Френската адвокатка Софи Тонон, която е защитник на семейства на французи, безследно изчезнали по време на управлението на Пиночет, изрази пред АФП съжаление, че генералът не е дочакал да бъде осъден.
Изпитвам голям яд към френското и чилийското правосъдие, както и към съдебните системи на други страни, които не направиха необходимото, за да бъде осъден Пиночет докато бе жив, каза тя.
Бившият британски премиер Маргарет Тачър е "дълбоко натъжена"
от смъртта на чилийския генерал. Тя няма да направи официално съобщение по случая, но ще изкаже дълбоките си съболезнования на вдовицата на Пиночет и на другите членове на семейството му.
Маргарет Тачър винаги е подкрепяла Пиночет, който й оказа помощ по време на войната на Великобритания с Аржентина за Фолклендските острови през 1982 г., припомня АФП.
Във Франция Брюно Голниш от крайнодесния Национален фронт заяви, че Аугусто Пиночет ще остане в историята като човекът, спасил от комунизъм не само Чили, но и цяла Латинска Америка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!