В естниците информират за стачката на учителите в цялата страна. "24 часа" е със заглавие "Вдигнете им парите, глобявайте ги за гафове"- такова било предложението на родителите.
"Протестът няма да спре преди подписване на споразумение за 100% увеличение на заплатите", обявила председателката на Синдиката на учителите Янка Такева.
"Готови сме на диалог със синдикатите на учителите, но няма да действаме под ултиматуми, каза премиерът Сергей Станишев. Това може да се реализира само в баланс с другите сектори. Искането за 100% увеличение е абсолютно нереалистично."
"Същият вестник твърди, че "за всеки лев от държавата учителят взема частно още един".
В коментар се отбелязва, че няма обществена симпатия за протестите за учителите.
"Не може и да има, защото ситуацията е пълна с абсурдни и скандални неща. Те искат двойно по-големи заплати. Но самите те са двойно повече като бройка. Ако благоволят да бъдат намалени до разумното количество, ще си имат двойните заплати. Но те не искат това, защото за всеки лев, който държавата дава за образование, учителите вземат по още един по линия на скандалното изнудване, наречено умилително "частни уроци". Всички опити за реформи в училищното образование са били успешно проваляни от образователните чиновници с помощта на учителите", се казва в коментара.
"Учителската дилема - свобода или салам", пише "Стандарт". Вестникът твърди, че "всички учителски стачки си приличат по това, че са чудо за три дни. След това протестите дегенерират до мрънкане в учителската стая и договор за увеличение на заплатите точно с толкова, колкото е предложило правителството в началото. Една от причините учителското съсловие редовно да губи е във факта, че неговата работа не носи печалба на икономиката. В същото време преподавателите ни стигнаха дотам, че да се делят за или против стачката, не от чувство за отговорност, а от глад. Мнозина от онези, които продължават да преподават не са по-отговорни, а просто по-гладни."
"Синдикален популизъм", е озаглавен анализ в "Новинар". Според автора дискусиите и преговорите за възнагражденията в образованието трябва да стъпят на друга основа и да се привлекат още властови субекти за намиране на точното решение.
"По-добре да се водят преговори паралелно с Министерството на образованието и комисията по образованието и бюджетната комисия в Народното събрание. В този формат преговорите трябва да се съсредоточат върху бюджета за 2008 г. и по-точно върху частта му, засягаща образованието", препоръчва този вестник.
"Социални работници се договориха с Емилия Масларова", съобщава вестник "Труд". Време е хора, които са оставили близките си в социален дом, да плащат такса за отглеждането им. Сега разходите за това се поемат от държавата, т.е. от всички данъкоплатци, включително и от тези, които сами се грижат за немощните си родители. Това заяви министърът на труда и социалната политика по повод днешния протест на социалните работници.
Според Масларова протестът е излишен, защото министерството и синдикатите вече се били договорили и утре кабинетът щял да гласува средствата за изпълнение на исканията.
"В България е открит пътят за диво лобиране", е заглавието на коментар във вестник "Труд". Поводът е, че Народното събрание отмени забраната за нощни туристически превози за деца. Гръмна скандал, завършил с вето над промените в Закона за автомобилните превози, наложено от президента.
Авторът припомня, че когато една партия получи места в парламента или нейни представители заемат министерски кресла, тази партия излъчва хора, които да защитават интересите първо на гражданите, които са гласували за нея.
"В България проблемът е, че институциите, които трябва да гарантират гражданското равенство, са дезинтегрирани. Така е отворен 100 процента пътят към дивото, към безотговорното лобиране за частни интереси. Политическите партии у нас са в криза. Те не са в състояние да дисциплинират своите депутати или министри."
"Българската партийна система е куха пирамида", твърди в анализ в "Монитор" социологът Антоний Гълъбов. Той посочва, че в партийните пирамиди няма хоризонтални преходи.
"Моделът на политическата партия, който се установи у нас, предполага висока степен на централизация. Затова всеки опит за прехвърляне на самостоятелност към местните структури, се сблъсква с мълчалива, но решителна съпротива", отбелязва авторът.
"ГЕРБ залага на щангист, журналистка и музикант", така "Труд" осведомява, че бившата генерална директорка на БНР Поля Станчева е голямата изненада в листата на ГЕРБ за районни кметове в София.
Сред атрактивните имена на кандидати за съветници са също Петър Гюзелев от "Щурците" и световният шампион по вдигане на щанги Гълъбин Боевски.
"Труд" започва предизборен маратон. Всеки ден до 28 октомври вестникът ще представя водещи имена в битката за областните градове и по-малки общини.
"Атаката срещу царя може да идва от НДСВ", подозира Николай Свинаров, шеф на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред.
Появата на компрометиращи твърдения за агентурното минало на Симеон Сакскобургготски той обяснява пред "Труд" така:
"Едната теза е, че някой се опитва да уязви НДСВ. Другата е, че някой от НДСВ се опитва да уязви царя и да спечели партията. И двете няма да успеят. Има хора в НДСВ, които си помислиха, че царят не ни харесва в последно време. И понеже не ни харесва, това е основание да ни ликвидира като политици. Но понеже познавам царя добре, зная, че това не може да е негова теза. Може да е на хора около него."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!