"Обществени поръчки ще се обжалват с 1/2 млн. лв.", с ъобщава в. "24 часа". Депозитът, който фирмите внасят, ако при обжалване на обществена поръчка искат спирането й, да се вдигне до 500 хил. лв. предлагат в проекта си за промени на Закона за обществените поръчки от ресорната агенция.
В момента прагът на сумата, която се внася в Комисията за защита на конкуренцията, е до 50 хил. лв. Според закона обезпечението остава в хазната, ако жалбата е неоснователна.
"Парламентът ни - безименна спирка на калпави закони" - оценката e на Пламен Юруков, председател на СДС, във в. "Труд". Според синия лидер едни от най-необходимите промени за установяване на законов ред в България са свързани с работата на народните представители и парламента. Нужна е цялостна програма за промяна на модела на тяхната работа.
Това, според Юрпуков, трябва да стане в няколко посоки. Първата е възстановяване на авторитета на институцията парламент и на институцията народен представител. Важните комисии да бъдат съставени на паритетна основа, с еднакво влияние на управляващи и опозиция.
Втората посока на промяна е активното общуване с избирателите, чиито интереси депутатите трябва да защитават. СДС ще настоява също и за отзоваване на депутати от техните избиратели при определени условия.
"Как се печели от умората на обществото", е озаглавен анализът на данни от най-новото изследване на агенция "Медиана", представено в "Труд". Според него всички лидери на партии в парламента печелят популярност. Точки добавят към рейтинга си и почти всички основни министри.
Този резултат е озадачаващ, като се има предвид нестихващата бомбардировка от европейски и американски критики, както и реалният риск ЕС много скоро да наложи санкции на България.
Членовете на кабинета доста се били "посъвзели" според "Медиана", макар че преживяха не само трусовете около МВР, но и два вота на недоверие в рамките на 50 дни. Но скандалите, особено ако са отвратителни като нашенските, не само поддържат негодувание и гняв. Те изнервят и уморяват. В политиката другите имена на умората са апатия и безразличие.
"Доверието във всички институции спада през май", показва обаче проучване на "Галъп интернешънъл", направено специално за в. "Класа".
Отчита се общо влошаване на картината на обществено-политическите нагласи в страната. Преди всичко спада доверието в институциите като цяло. Ниският рейтинг на правителството, парламента, съд и прокуратура (доверие в рамките на 10-15% за всяка институция) за май е в рамките на измерванията от доста месеци насам, и в този смисъл е нещо лошо.
Новото е, че през май има спад и в доверието в институции като местна власт, армия и особено - банковата система. Причината е проста - ако наистина над страната ни е надвиснала опасност от тежки санкции от ЕС общественото мнение е склонно да обвини не само действащите институции, но и партиите - и управляващи, и опозиционни.
"Да осветим тайните доходи дори на "душевно богатите", е озаглавен анализ в "24 часа" на Георги Кадиев, бивш заместник финансов министър, сега общински съветник в София от БСП.
Той коментира проекта за закон за конфликт на интереси. "Законопроектите са много необходими. На всички ни е ясно, че няма да хванат с тях цялото скрито имущество на висшите държавни служители. Има десетки начини да покриеш нещата, които притежаваш, и да си само "душевно богат".
Но дори и малко повече ред да се въведе, пак е от полза. Затова виждам като много разумна идея урегулирането на работата на лобистите и регистрите, които се поддържат за техните контакти с държавни и общински служители. И подаването на подобни декларации за конфликт на интереси от самите държавни и общински служители."
"Голямото земетресение в пенсионната система се случи", коментира в "Сега" Иван Нейков, социален министър в периода 1997-2001 г. Той преценява, че управляващото мнозинство днес говори за трайно влизане на държавата като осигурител. "Това не бива да се допуска - държавата може да се появи само в качеството си на временен участник, само тогава ще има гаранция за автономията на фонда. Иначе наистина говорим за фактическо одържавяване на НОИ", пише Нейков.
Според него това задължително трябва да залегне при промените в закона. "Нормално е един пенсионен модел да бъде създаден с хоризонт от 50 години и ефектът на всяко решение да се анализира дългосрочно. У нас става най-лошото, което може да се случи на една пенсионна система - с късоглед поглед да се решават стратегически въпроси", подчертава бившият министър, който сега е общински съветник в столицата.
За "гигантско крадене в София", съобщава "24 часа". Първото дело от мегааферата "Софийски имоти" влиза в съда до месец. Десет души застават пред Темида за 16 продажби, ощетили столичани с 2,1 млн. лв., съобщили наблюдаващите прокурори Пламен Панайотов, Пламен Георгиев и Виржиния Димитрова.
Към подсъдимите може да се присъедини и нотариус. Причините за обвиненията са две - имотите са продавани по време на мораториум и на неизгодни цени. Експерт на скандалното дружество е бил "награден" с парцел в Бояна за десетки фалшиви оценки.
"Цените не се командват със стачки", заявява в интервю за "Стандарт" Божидар Данев, председател на Българска стопанска камара. По думите му връщане на акциза на горивата би могло да има, ако съществуваше такава практика в ЕС. Но не съществува.
Със стачки не се изменят международни цени и регламенти. От БСК предлагат Държавният резерв да изнесе 20% от консумацията на дизел за месец, за да се проследи пътят на гориното. И да се види доколко е виновна държавата за високите цени, доколко вносителите и дистрибуторите.
Няма логика при голям брой вносители и един едър производител всички цени на дистрибуторите да бъдат еднакви. Трябва да се разбере къде е деформацията, препоръчва Данев.
"Кремиковци" върви към затваряне", е прогнозата на Чавдар Георгиев, зам.-министър на околната среда и водите. В интервю за "Труд"той признава, че преди дни са получили официално писмо от Брюксел, че е започнала процедура срещу страната ни за нарушения в прилагането на Директивата за комплексни разрешителни.
Въпросът е дали страната ни е осигурила изискванията за контрол и предотвратяване на замърсяванията съгласно европейските норми. За "Кремиковци" е ясно, че не отговаря на изискванията. Не са монтирани системи за непрекъснато изследване на отходните газове, няма необходимите пречиствателни съоръжения за отпадните води, не са уредени въпросите с управлението на отпадъците.
Изискванията за околната среда са приоритетни и те трябва да бъдат изпълнени най-късно до 23 октомври. В противен случай ще започне поетапно спиране на мощности в комбината, подчертава Георгиев.
"Билетчето за рейс поскъпва", акцентира на първа страница "Труд". Цената на билетчето за градския транспорт масово поскъпва заради увеличените цени на горивата. В страната скокът е с около 10 ст. и в големите градове пътниците ще бъдат таксувани по 80 ст. В София се очаква по-голямо увеличение - с 30 ст.
"Дават реституцията в Студентския град на съд", съобщава "Труд". Масова ревизия на реститураните имоти в столичния Студентски град ще поиска днес главният архитект на София Петър Диков.
"На практика всяка педя земя в Студентския град или е реституирана, или в момента текат преписки по връщането й", обясни пред вестника кметът на района Димитър Дилчев. Дори районното кметство се намирало на улица, която се пада в частна нива, а като цяло общинската собственост в района се изчерпвала с 12 дка земя.
"Меглена Плугчиева: Картината е тревожна", пише "Сега". Резултатите от проверката за напредъка по оперативните програми на ЕС са крайно незадоволителни. Това заяви вицепремиерът Меглена Плугчиева.
На 30 май тя ще изложи всички смушаващи данни и цифри на специална пресконференция. Тогава ще бъде отчетено и изпълнението на набелязаните спешни мерки по програмите ФАР, САПАРД и ИСПА. Плугчиева призова всички ресорни министри с екипите си да се мобилизират, за да настъпи промяна в тази тревожна картина
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!