"Кремиковци" е основна тема в днешните вестници.
"Фалира ли "Кремиковци?", пита "Труд". Докато собственик и правителство водят преговори за продажбата на комбината, той е пред спиране, а причината е острата липса на суровини.
В момента пристанище Лом е задръстено от 50 хил. тона желязо, желязна руда, въглища и кокс за комбината, които са поръчани, но не могат да бъдат платени, допълва изданието.
"Плащат за ЦСКА с хвостохранилище", заявява пред "Труд" Васил Яначков, председател на федерация "Металици" на КНСБ и шеф на синдиката в комбината.
След като Прамод Митал видя зор за пари, се наложи да търси купувач, преди време стана ясно - дотам го е закъсал, че е ипотекирал хвостохранилището на комбината, за да купи ЦСКА, казва Яначков.
Според него Митал се е оказал изключително некоректен към работещите в "Кремиковци" и към държавата.
"Министър се допитва дали прокурори да влязат в "Кремиковци", е акцентът по темата в "24 часа".
"Жеваго готов да спаси "Кремиковци" с 80 милиона евро", пише "Монитор". "Няма сила, която ще спре и следващия собственик на източва "Кремиковци", твърди пред "Класа" председателят на парламентарната комисия по енергетика и бивш шеф в "Кремиковци" Рамадан Аталай.
"Кремиковци" е много сериозно предприятие, но е докарано до положение да не може да съществува в капацитета, в който е проектирано, смята той. Засега няма никой, който да е взел решение за неговото закриване, уточнява Аталай.
"Приключихме годината с 1,1 млрд. лева излишък", съобщава "Труд". Постъплениятаrята в държавната хазна са достигнали рекордните 16.1 млрд. лева. Агенция "Фич" понижи перспективата за международния рейтинг на България по два показателя от стабилна на негативна, пише от първа страница "Дневник".
Като основна причина агенцията изтъква дефицита по текущата сметка и "взривоопасната смес", която той оформя с глобалната кредитна криза.
"Извадихме Очите от играта", отбелязва пред "Стандарт" окръжният прокурор на Бургас Светлозар Костов. Той посочва, че в близките няколко години групировката на Димитър Желязков-Очите няма да може да функционира.
Случаят "Стависки" беше морален изпит как ние, институциите, ще се отнасяме с героите на България, коментира той. Делото "Стависки" показа, че не издържахме този морален изпит, смятам, че присъдата трябваше да бъде ефективна, е мнението на Костов.
Темата продължава "24 часа" в анализа "Присъди за шампиони". Ако Максим Стависки не беше световен шампион, а заможен и неизвестен човек, можеше да купи мълчанието и на близките на жертвите, и на разследващите и вероятно щеше да му излезе по-евтино, пише авторът Ани Пармаксизян.
Тя отбелязва, че сумите, с които Стависки трябва да компенсира мъката на родителите на Петър и Мануела, са почти два пъти по-високи от обезщетенията, присъдени на родителите на децата, загинали в Лим.
По повод присъдата на Очите Пармаксизян цитира мнението на висш наказателен съдия, че да разбиеш престъпна група, да вкараш 12 души в затвора и да ги извадиш от "бизнеса" дори и за 3-5 години, е голям успех за прокуратурата.
"Темида почти изписа веждите на Очите", е коментарът на "Сега". С услужливите закони несебърският наркобос ще прекара някой и друг месец в килия, но по-добре бърза и ефективна присъда, отколкото да бъде оправдан след дългогодишен процес, пише вестникът.
"По-големи правомощия не са амбиция на Първанов", казва в интервю за "24 часа" социологът Живко Георгиев. За съжаление зад всяка изречена от държавния глава идея на доста коментатори им се привижда някаква лична стратегия и кауза за политически живот след мандата, смята той.
Социологът коментира и идеите на президента за промени в изборното законодателство и отбелязва, че необходимостта от такива помени е масово осъзната.
"Бъдещето пред Първанов - от кариерата на Шрьодер до нова партия", прогнозира пред "Дневник" социологът Антоний Гълъбов. Според него на Георги Първанов по-скоро му предстои кариера или в европейските институции, или с нов политически субект.
Гълъбов казва още, че не очаква партиите да постигнат съгласие за промяна на избирателната система, защото интересите на политическите формации във властта и в опозиция са различни.
"Да, в БСП се караме, но сме един отбор", заявява пред "24 часа" депутатът от БСП Мая Манолова.
Дори и най-силните отбори имат проблеми в отношенията, другото е характерно за вождистските партии, в които има само едно мнение, коментира тя.
Манолова заявява, че през 2008 г. на преден план ще излязат социалните приоритети - здравеопазване, образование, доходи и пенсии. Тях БСП не е готова да жертва за голи амбиции и мерак за власт, допълва тя.
"ГЕРБ и Шулева заедно срещу Станишев", съобщава "24 часа". Най-голямата партия в страната и най-голямата опозиционна група в парламента имат един опонент - управляващата тройна коалиция, и тръгват заедно срещу нея, цитира изданието председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов след разговори с ръководството на ПГ.
"СДС ще си смени и хардуера, и софтуера", заявява пред "Сега" лидерът на СДС Пламен Юруков.
В СДС ще променим типа партия, за да може вътре колегите да са отговорни помежду си, а не към партийните шефове, да са по-близко до гражданите, отбелязва той.
Ограничения за ползване на "синята зона" в София максимум до 2 ч въвежда нова наредба за паркирането, която главният архитект Петър Диков внася за обсъждане в Столичния общински съвет, съобщава "24 часа".
Налага се твърд подход по отношение на властта. Въпреки че наредбата допуска отдаването на служебен абонамент само за публични, държавни и общински учреждения, както и за нуждите на посолства и дипломатически мисии, броят на местата ще се свие драстично, пише изданието.
Темата за авариралия правителствен самолет Ту-154 продължава да занимава вестниците.
"Няма да се правим на герои! Ситуацията никак не беше лека", цитира "Труд" думите на президента Георги Първанов след пристигането му на летище София. "Резервният план беше спрян от президента", казва пред "Труд" началника на Националната служба за охрана ген. Димитър Димитров.
Ако бяхме привели в действие аварийния план, щяхме да приберем държавния глава и част от делегацията само след няколко часа, но, разбира се, президентът не се съгласи, обяснява той. Според него в такива ситуации не бива да се делят хората от делегацията.
"Час по-скоро ни трябват още самолети", казва пред "Труд"шефът на правителствения Авиоотряд 28 Ангел Узунов. Изключително недостатъчен е авиопаркът, ето това вреди на имиджа на България, а не типът на самолета, коментира той.
Според него не е имало опасност за живота на пътниците в самолета. "Класа" акцентира върху думите на транспортния министър Петър Мутафчиев, че повредилият се самолет ще продължи да пътува след ремонт.
"Германският бизнес иска ясни процедури при обществените поръчки", казва пред "Дневник" посланикът ни в Германия Меглена Плугчиева. Енергетиката, инфраструктурата и телекомуникациите са във фокуса на инвеститорите , посочва тя.
"България не е Могилино", отбелязва в материал за "Стандарт" председателят на Държавната агенция за закрила на детето Ширин Местан.
Тя посочва, че нищо не оправдава запазването на домове като в Могилино и други, в които качеството на грижи на съответства на екзистенц-минимума.
Местан отбелязва, че в доклад на агенцията от 2006 г. се препоръчва закриването на някои от домовете, включително и на този в Могилино, но препоръките не са били чути. Необходима е промяна в нормативната база, която да постанови отговорност за неизпълнение на препоръките и задължителните предписания на специализирания орган, смята тя.
"Поставих първия мюзикъл у нас", спомня си директорът на Музикалния театър проф. Светозар Донев пред "Труд".
Той би поканил човек, който досега не е ходил в Музикалния театър, на представленията "Прилепът" и "Мис Сайгов".
"96 вероизповедания за България са много", казва пред "Дума" Ахмед Юсеин от ДПС.
Необходим е спешен ремонт на закона за регистрацията им, смята той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!