"Познай фалшивата бележка" е челното заглавие на "24 часа". Става дума за удостоверенията за гласуване на друго място, които се издават в общините и нямат никаква защита.
Те се размножават на ксерокс, като с всяко копие може да се гласува навсякъде из страната, защото на удостоверението не пише къде този, който го носи, може да упражни правото си на глас.
Поне 12 000 гласуват няколко пъти, брои "24 часа".
Според "Новинар" има скандал с тайната на гласуването. Парламентът е пропуснал да гарантира в избирателния закон тайната на вота и така всеки може да напише името си върху бюлетината, което няма да я направи невалидна.
Нещо повече - някой може да бъде накаран да напише името си и така тези, които купуват гласове ще могат да знаят кого точно са купили, преди да платят, смята изданието.
Ето и водещото заглавие на "Монитор": ДПС задължи своите да се подписват на бюлетината, според ЦИК това не прави бюлетината невалидна.
В същото време "Труд" обяснява на цяла страница и със снимки как точно трябва да гласуваме и как знакът, с който отбелязваме избраната политическа сила, не трябва да излиза от очертанията на квадратчето.
В "Пари" пък четем съвети какво да питаме кандидат-депутатите, които трябва да ни отведат до ЕС, за да преценим дали са честни и компетентни.
Или как да слушаме предизборните дебати - с изключен звук, като следим жестовете и мимиките им, защото, както е известно, невербалната комуникация е много по-честна.
"България продължава да е инфектирана от мрачните сенки на миналото", е едно от заглавията в "Дневник", който помества интервю с бившия посланик на кралство Дания у нас, Клаус Ото Капел. Поводът е разследването за убийството на Георги Марков.
Две ноти е изпратил бившият посланик до българското външно министерство за документи от досието на италианеца с датски паспорт Франческо Гулино (с псевдоним "Пикадили" в Държавна сигурност), заподозрян в убийството. И на двете ноти не е имало никакъв отговор.
За една година доходите ни са се увеличили с 18 лв., публикува данни на НСИ "Монитор". Българинът остава с 10 лв. джобни на месец и взима два пъти повече назаем.
Обаче яде по-малко, отколкото преди година, четем в "24 часа". Затова пък вече харчи повече за лекари и лекарства, отколкото за дрехи и обувки. И въпреки че яде по-малко, българинът продължава да харчи близо 40% от доходите си за храна.
На фона на развихрилата се предизборна агитация тия дни бунтовете и ропотът на гражданите от различни места в страната някак се губи, обобщава протестите от последните дни "Пари", но тъкмо тоя техен ропот и несъгласие е много по-пряко свързан със самите избори.
Дванадесет села около Кремиковци се вдигат срещу складирането на боклука около тях. В Добруджа, около Генерал Тошево, протестират срещу дупките по пътищата, изрежда изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!