„Силата да променим света е заложена в съзнанието ни." Уилям Джеймс
Съботно утро - поредното,което прекарвам в парка в приятната компания на четириногия ми приятел - Бъди младши.Казвам си :"Нов ден - ново начало!",а слънцето ми се усмихва ведро.Заедно се наслаждаваме на красивата,разкошна меднопортокалова корона на кленовото дърво срещу нас.Усещам прохладната свежест на сутрешната роса. Вдишвам и изпълвам дробовете си с чист въздух,докато кучето ми,изплезило доволно език,се припича мързеливо на слънцето като гущер и отвреме - навреме се сепва учудено от окъпания и облян в кристални лъчи детски звънлив смях,идващ от близките скърцащи люлки.Бъди се заиграва с непозната двойка охлюви,а аз наблюдавам с интерес новостроящия се дом на цяла армия от мравки.Мисля си колко вдъхновяваща е заобикалящата ни среда,колко прекрасна и ценна е всъщност природата,колко щастливи може да ни накара да се чувстваме майката Земя .Тя е цяло богатство,но защо забравяме да се грижим за нея? Наистина ли искаме да я изгубим завинаги?
„Никой не е толкова мъдър,че да няма какво да научи от природата". Едгар Кейси
От етимологична гледна точка всичка знаем значението на понятието екология - всеизвестно е,че това е наука,изучаваща взаимоотношенията между организмите и околната среда.Човек е открил и перфектния вид на тези взаимоотношения - равновесие и хармония.Въпреки това,тъжен факт е,че бавно забравяме ключа за взаимодействие или `споделен живот`.
Наранявайки природата,тя изпраща своите тревожни сигнали на страдание(особено често през последните години)до нас.Но на кой от многото екологични проблеми трябва първо да обърнем внимание? - избиването на величествените морски обитатели за произвеждането на тонове козметични продукти или на глобалното затопляне?Защо едва когато се случи някое разрушително бедствие,се досещаме,че пътят,към който сме поели,е екокатастрофален?
Притеснени от случващото се,телевизията и публичните лица ни информират за многобройни природни рискове,които се получават от дейността на комбинати,тровещи въздуха,нефтени замърсявания на моретата,изсичането на горите и нашата неуведоменост,че храната,която употребяваме всеки ден,е със съмнителен произход .Всяка вечер гледаме с ужас емисиите новини,които ни показват ГМО протести от различни страни *(ГМ културите увеличават употребата на пестициди,а не ги намаляват. "Обещанието е,че по-малко химикали ще се използват.Това не е истина.") и продължават да съобщават за епидемия от гибелни последствия.
Човешката немърливост води до изненади в климата,аномалии.Резултатите от глобалното затопляне са повишаване нивото на Световния океан,отдръпване на ледниците.Според учените до края на 21 век течението Гълфстрийм ще бъде заличено.
Актуален е и огромният риск,който се заформи и в Мексиканския залив,в чиито води загинаха както хиляди животни,така и хора.
Тези новини са пропити със страх,но са истина.
Глупостта да се замърсява е обратима.Безскруполните действия могат и трябва да бъдат спрени.Те са една смъртоносна игра със здравето и живота на хората,на природата.Ние сме същества,притежаващи разум и знаем отговора на този сериозен световен проблем - да спасим Земята,за да ни спаси един ден тя!
Безотговорността и пасивността са бомба със закъснител.А часовникът тиктака...
„Природата никога не спира в своето движение, и наказва всяко бездействие". Гьоте
* Бил Кристинсон ,президент на Американската национална фамилна фермерска асоциация ,по повод използването на ГМО от години в САЩ
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!