За телефоните
"Хората са прекрасно осведомени, че глас не може да се предава по кабел. Дори това да е възможно, ползата би била минимална". - The Boston Post, 1865.
"Устройството с название "телефон" има прекалено много недостатъци, за да говорим сериозно за него като средство за връзка. Такова устройство не представлява никаква ценност". - служебно писмо на сътрудник на Western Union, 1876.
"Американците може и да имат нужда от телефон, но ние - не. Достатъчни са ни и момчетата куриери". - сър Уилям Прайс, Главен инженер на Управлението на пощите, 1878 г.
"iPhone няма шансове да отхапе значителна част от пазара. Абсолютно никакви. Нека Apple се опитва да прави пари от своя телефон, но погледнете 1,3-те милиарда мобилни апарата, продадени по цял свят. Най-добрия наш софтуер е инсталиран на 60, 70 или 80 % от тях, а не на тези 2-3 %, които ще се паднат на Apple". - генералният директор на Microsoft Стив Балмър, USA Today, 2007.
За звука и видеото
"Радиото няма никакво бъдеще". - Лорд Келвин, изобретател на едноименната температурна скала, 1897.
"Киното е мимолетно явление. Зрителите искат да гледат не предварително записан спектакъл, а реални хора на сцената". - Чарли Чаплин, 1916.
"Независимо, че творчески и технически телевизията е осъществима, по комерсиални и финансови съображения тя е невъзможна. Така, че само ще си мечтаем за нея". - Ли Де Форест, изобретател на електронната лампа, 1926.
"Кой ли пък би искал да слуша как говорят актьорите?!". - Хенри Уорнър (ерата на нямото кино), Warner Brothers, 1927.
"Телевизията няма да се задържи на пазара и шест месеца". На хората ще им омръзне всяка нощ да зяпат в дървената кутия". - Дарил Занук, кинорежисьор в 20th Century Fox, 1946.
"Телевизията няма да издържи дълго. Това е само кратковременен успех". - Мери Съмървил, астроном и популяризатор на естествените науки, 1948.
За компютрите
"ENIAC се състои от 18 000 електронни лампи и тежи 30 тона. Но компютрите на бъдещето сигурно ще се състоят само от 1000 лампи и ще тежат тон и половина". - Popular Mechanics, март 1949.
През 1951 г. навестих професор Дъглас Хартри, който създаде първия диференциален анализатор в Англия. Той имаше голям опит в работата с такива крайно специализирани компютри. Той ми заяви, че според него всички изчисления, които са нужни на страната, могат да бъдат направени на три цифрови изчислителни машини, които вече се създават - една в Кембридж, втора в Тедингтън и трета в Манчестър. Персонални машини не са нужни никому, пък и цената им е огромна". - Лорд Боудън, American Scientist, 1970.
"Обиколил съм цялата страна, разговарял съм с най-големите специалисти и мога да ви уверя, че терминът "обработка на информацията" е временно явление и няма да се задържи повече от година". - редактор на колонка в бизнес-издание в Prentice Hall, 1957.
"Пазарът на копирни машини няма нужда повече от 5000 броя". - IBM към основателите на Xerox, 1959.
"В средата на 70-те някой се обърна към мен с една идея, която сега навярно може да се нарече персонален компютър. Ние трябваше да използваме процесор 8080 заедно с клавиатура и монитор, а след това да продаваме тези машини на вътрешния пазар. Тогава попитах: "За какво ни е всичко това?" Единственото, което чух в отговор, беше да се създаде кухненски компютър за домакините, който да съхранява в паметта си всички готварски рецепти. Тогава не видях нищо полезно в това и към тази идея повече не се върнахме". - Гордън Мур, Intel.
"Ние никога няма да успеем да създадем 32-битова операционна система". - Бил Гейтс на презентацията на MSX (Machines with Software eXchangeability - названието на стандарта за битови компютри от 80-те години.
"Вярвам, че OS/2 ще стане най-значимата операционна система на всички времена". - Бил Гейтс в предговора към инструкцията за OS/2, 1987.
"След две години проблемът "спам" ще бъде решен". - Бил Гейтс на Световния икономически форум, 2004.
За Интернет
"Всички казват, че към 1996 г. и без това бързото разпространение на Интернет по цял свят само ще се ускори. Но според мен, популярността на Мрежата към 1996 г. ще завърши с пълен крах". - Робърт Меткалф, основател на 3Com и изобретател на Ethernet, 1995.
Разни
"Прахосмукачки с атомен двигател вероятно ще се появят до 10 години". - сър Алекс Левит, президент и основател на компанията за производство на прахосмукачки Lewyt Corporation, 1955.
"До следващата Коледа iPod ще отиде на оня свят, както много други подобни". - сър Алаън Шугар, СЕО на компанията Amstrad, Daily Telegraph, February 2005.
Е, ако и вие знаете подобни изказвания от ония времена (пък и не само), формата за коментари е на ваше разположение.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!