Нейните снимки със затворници, включително кадърът, на който тя държи на кучешки нашийник гол иракчанин, предизвикаха широко негодувание, особено в мюсюлманските страни, припомня Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Снимките били направени "за развлечение", като отдушник, а войниците изобщо не са съзнавали сериозността на постъпките си, заяви един от следователите пред съда.
Друг свидетел, призован от обвинението, обаче призна пред съда как някои от войниците са споменавали, че военното разузнаване ги насърчавало, за да "омекнат" затворниците.
След изслушването на доказателствата ще бъде решено дали редник Инглънд ще бъде съдена.
Тя може да бъде подведена под отговорност за заговор в лошо отношение към иракските затворници, неприлично поведение, неподчинение на заповед, притежаване на снимки с грубо сексуално съдържание и др.
Наказанието, което я грози, е лишаване от свобода до 38 години.
Първият осъден по скандала бе военен полицай, правил снимките. Той се призна за виновен и получи 1 г. затвор.
Оттук може да започне изясняване до каква степен малтретирането на иракчани, задържани от американците, е било диктувано от висши офицери и дали е било разпространена практика, коментира Би Би Си.
От Пентагона (DefenseLink.mil) отричат да са разрешавали грубо отношение към затворниците и са категоричти, че става въпрос за единични случаи.
Адвокатите на Ингланд, която е бременна в седмия месец, обаче твърдят, че клиентката им е изпълнявала заповеди.
Бригаден ген. Джанис Карпински, която отговаряше за затвора "Абу Граиб" по време на инцидентите, поддържа тази версия, като твърди, че разплитането им може да стигне до върховете на Пентагона и Белия дом.
Американските военни твърдят, че разследват и 94 други подобни случая със затворници, не само в Ирак.
Макар обвинени по случая "Абу Граиб" да са още няколко военнослужещи, Ингланд, която е на почти всички разпространени снимки, е в центъра на скандала.
"Инструктираха ме висшестоящи: "Застани там, дръж това, гледай насам", разказа тя в първото си тв интервю през май, като уточни, че снимките били направени за целите на т.нар. "PsyOps" (психологически операции).
Тя самата не се натискала да се фотографира, а всичко това й се сторило "малко шантаво", но началниците похвалили нея и колегите й, че това е добра тактика и се справят страхотно, като дори им пожелали да продължават в същия дух.
Интервюто с младата жена било записано във Форт Браг, щата Северна Каролина, където се намираше след завръщането си от Ирак.
Според адвоката й тя била въвлечена в тези ситуации от представители на разузнаването, а снимките имали за цел да бъдат показвани на по-високопоставени затворници със заплаха, че същото може да се случи и на тях.
В момента Ингланд е бременна от друг американски войник, който също е замесен в издевателствата. И двамата били разведени, а любовта помежду им започнала в Ирак.
След разразяването на скандала американският президент Джордж Буш обяви, че затворът, станал арена на извращенията, ще бъде разрушен.
До оставка на военния министър Доналд Ръмсфелд обаче не се стигна, въпреки призивите.
Междувременно обаче изтезанията все по-често се посочваха като мотив на екстремистите в Ирак за зачестилите отвличания и убийства на чужденци.
Кадър от "Абу Граиб" имаше и на уебстраницата, където групировката "Единобожие и джихад" пусна снимка с отрязаната глава на един от двамата български заложници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!