Най-трагично е положението през последните 100 години в Северна и Южна Америка и в Австралия. Стотици езици на австралийските аборигени са забравени заради засилената асимилационна политика, съществувала до 70-те години на ХХ век. В Европа застрашени се водят около 50 езика, сред които попадат келтския във Великобритания, някои от езиците в скандинавските държави и в северна Русия, както и различни варианти на циганския. В Азия са застрашени най-вече местните езици в Китай. В Африка 500-600 от общо 1400-те местни езика се употребяват все по-рядко, а 250 от тях са под непосредствена заплаха.
Проучването е проведено под ръководството на покойния професор Стефан Вурм, австралийски лингвист от унгарски произход, който знаеше около 50 езика, но неотдавна почина, уточнява "Ройтерс". Като положителен пример пък е посочена ситуацията с езика ану на японския о-в Хокайдо. В края на 80-те го използвали една осем души, и то възрастни, но след държавната намеса езикът бил възроден.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!