Броят на жертвите на земетресението в Централна Италия вече е 207 души, съобщи италианският премиер Силвио Берлускони, цитиран от АФП. Ранените са над 1500.
Районът бе разтърсен на обяд от силен вторичен трус с магнитуд 4,9 по Рихтер, съобщи Ройтерс.
Два мощни труса са усетени и през нощта в областта Абруцо - епицентър на вчерашното земетресение. Около 1:00 ч. българско време в района на град Акуила е бил усетен трус с магнитуд 3,8 по Рихтер. Около четвърт час по-късно е бил регистриран още по-силен трус - с магнитуд 4,8.
Както и преди това, земетресенията са усетени в Рим.
Спасителите работиха през цялата нощ. Пожарникари и служители на гражданска защита са измъкнали живи изпод развалините повече от 100 души, но дъждът и студените нощни температури усложниха издирването на оцелели в средновековния планински град и опустошените околни селища.
Полицаи патрулират в жилищните квартали, вече са задържани няколко души за мародерство.
Хиляди палатки са разпънати из парковете и градинките, както и върху футболни игрища. Хотелите по адриатическото крайбрежие също приеха много от бездомните. Над 50 хил. души останаха без дом след вчерашния трус.
Спасителните екипи раздават на хората вода и храна.
Министърът на транспорта и инфраструктурата Алтеро Матеоли заяви, че най-малко година ще е необходима за възстановяването на Акуила, където са разрушени над 50 сгради.
Серията от земетресения обаче не са нанесли сериозни щети на културното наследство на страната, заяви говорителят на Националното управление на Италия по туризъм ENIT Татяна Божко.
"Без съмнение, в средновековния град Акуила се намираха много старинни постройки, които са пострадали в резултат на земетресението, докато новите сгради са устояли. Но от гледна точка на цялото културно наследство на Италия, това е много малък процент", заяви Божко в интервю за агенция "Новости".
По последни данни, най-големи разрушения, има в Акуила. Напълно разрушена е базиликата "Санта Мария ди Колемаджо" от ХІІІ век, пострадали са църквите "Сан Силвестро", "Санта Мария Паганика" и "Санта Мария дел Суфраджо".
ООН обяви, че е готова да помогне на властите в Италия за ликвидирането на последиците от земетресението. Генералният секретар на организацията Бан Ки-мун изрази скръбта си от гибелта на толкова много хора и изказа съболезнования на семействата и близките на загиналите.
Правителството на Италия съобщи, че заделя първоначално 30 млн. евро за ликвидиране на последиците от земетресението. След това ще бъде създаден специален фонд. Италия разчита също да получи средства от специализираните фондове на ЕС, предназначени за оказване на помощ на страните членки при природни бедствия.
Абруцо се превърна в италианския Съчуан, пишат вестниците "Кориере дела сера", "Република" и "Стампа", правейки паралел между катастрофалното земетресение в китайската провинция Съчуан от май миналата година и вчерашния земен трус в централната италианска област.
Адът се оказа в Италия, пишат медиите на Апенините. Те публикуват снимки на разрушенията, на оцелели от труса и разкази на хора, преживели ужаса вчера. Вниманието на трите водещи всекидневника обаче е насочено главно върху полемиката в Италия, която предизвика трусът в Акуила.
Трите вестника припомнят, че италианският учен Джанпаоло Джулиани от лабораторията по ядрена физика в Гран Сасо предсказал още в края на март какво може да се случи в Абруцо, но никой не обърнал внимание на предупрежденията му.
Вчера световните агенции съобщиха, че Джулиани е разработил метод, чрез който може да прогнозира земетресения на разстояние от 100 до 150 км. Това става на базата на завишени количества на газа радон в районите, където може да има трус.
Когато в края на март Джанпаоло Джулиани предупредил властите на областта Абруцо, че там може да има опустошително земетресение в близките дни, те го нарекли глупак, а Гуидо Бертолазо, началникът на Италианската гражданска защита определил твърденията му като абсурдни.
Предупрежденията на Джулиани не останаха напразни и още на 29 март имаше слаб трус със сила 4 по Рихтер в град Сулмона, в Абруцо, който не причини материални щети. Хората в Абруцо тогава решиха, че това е било земетресението, за което предупреждава Джулиани, и се успокоиха.
Така трусът в Акуила в понеделник ги свари напълно неподготвени, пише в. "Република" по темата.
В интервю за вестника Джулиани казва, че много хора, в това число и Бертолазо, трябва да му се извинят, че са подложили думите му на съмнение. Той разказва, че като жител на Акуила вчера се почувствал изключително безсилен, когато сам станал свидетел на сбъдналата се прогноза.
Часове след труса в Акуила населението на града е не само уплашено и разстроено от случилото се, но и гневно, че властите не са обърнали внимание на предупрежденията на Джулиани, пише в. "Стампа". Изданието прогнозира, че скандалът с прогнозите на Джулиани, които никой не взел на сериозно, няма да утихне толкова бързо.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!