А ко Исландия реши да кандидатства за членство в ЕС, преговорите за това могат да приключат много бързо, заяви еврокомисарят по разширяването Оли Рен, цитиран от Франс прес.
Той припомни, че между Исландия и ЕС няма митнически бариери, защото Исландия е член на Европейското икономическо пространство и това ще улесни преговорите за еврочленство на Рейкявик.
Според комисаря единствен проблем може да се окаже секторът на риболова, който представлява 30% от износа на Исландия и почти 5% от брутния й вътрешен продукт.
Рен обаче смята, че политиката на ЕС в областта на риболова се променя в насока, която се приближава до исландската политика в тази област, така че този проблем може да бъде разрешен.
Финансовата криза накара исландците да се замислят за евентуалното им членство в ЕС. Исландският министър на риболова Ейнар Кристин Гудфинсон, който от дълго време е против подобно членство, миналата седмица каза, че е необходим нов размисъл по темата, но само в светлината на финансовата криза.
Тогава той допълни, че като цяло е противник на идеята за еврочленство на страната му.
За ЕС 2009 ще стане година на балканските държави, смята еврокомисарят по разширяването. Фактът, че Лисабонският договор не влезе в сила, според него няма да попречи на приемане на нови страни.
Най-вероятно през 2009 г. ще бъдат завършени преговорите за членство в ЕС на Хърватия, започнали през 2005 г. Страната е бъде приета, когато изпълни всички критерии, увери той.
На Загреб предстои доста работа в реформирането на съдебната система и в борбата с организираната престъпност и корупцията.
ЕС очаква положителни резултати от изпълнението на договорите за асоцииране с Албания, Черна Гора, Босна и Херцеговина, продължи Рен.
Договорът за асоцииране със Сърбия ще влезе в сила, след като Международният съд за военните престъпления в бившата Югославия даде положителна оценка за сътрудничеството на Белград.
Според еврокомисаря е напълно възможно Сърбия да получи статут на кандидатка за членство до края на 2009 г.
Въпреки че засега реакцията в Македония е само на информационно равнище и без коментари и анализи, но европейската перспектива на Македония в контекста на изказването на еврокомисаря Оли Рен, че страната няма да получи предложение за дата за начало на преговори за членство в ЕС, вече предвещава вълна от песимизъм.
Няма да има дата за преговори с ЕС, констатира на първата си страница представящият се за независим всекидневник "Дневник".
Като основна причина за негативната оценка, която страната ще получи в доклада за напредъка на Европейската комисия и който ще бъде оповестен на 5 ноември, е неизпълнението на осемте условия, поставени от самия Рен в Скопие преди време.
Към тях се добавя и деветото условие, свързано с провеждането на свободни и демократични избори, което Македония също така не изпълни предвид нарушенията по време на извънредния парламентарен вот през юни.
Вестникът припомня още, че от дълго време насам дипломатите от Брюксел са предупреждавали, че страната не успява да изпълни осемте предварителни условия, за да получи дата за преговори.
Изрично се подчертава, че в списъка на осемте условия не е спорът за името с Гърция, който остава двустранен проблем на отношенията между Скопие и Атина, а блокадата, която би наложил южният съсед, би могла да се случи само тогава, когато останалите страни членки се съгласят да определят дата за началото на преговорите за членство.