69-годишна жена почина от антракс в Добрич. Това съобщи д-р Ангел Кунчев, директор на Дирекция "Противоепидемичен контрол" в Министерство на здравеопазването. Диагнозата е потвърдена от референтната лаборатория по особено опасни инфекции в София.
Федрие Мехмедова се заразила при обработка на месо от агне. На 25 август потърсила помощ в Центъра за спешна медицинска помощ в Добрич с оплаквания от отпадналост, но не пожелала да бъде хоспитализирана. Тя страдала от диабет, но не е лекувана. На 27 август влязла в болница в по-тежко състояние.
Първо лежала във Вътрешно отделение със съмнение за инфаркт. Имала е скоротечно протичаща септична форма на антракс, при която бацилът се разпространява по цялото тяло и кръвта. Температурата и левкоцитите й се повишили. Тогава лекарите предположили, че става въпрос за инфекция. Междувременно по гръдния кош и шията й се появил хеморагичен оток. На 31 август Федрие Мехмедова починала.
Тя е от добричкото село Камен. Семейството й решило да заколи агне по повод посрещането на дъщеря си от Турция. След като разфасовали животното, то било замразено във фризер, а когато гостите пристигнали, го размразили, сготвили и изяли на курбан и саздърма.
Семейството е под медицинско наблюдение. Според д-р Кунчев няма опасност от разпространение на заразата. Медицинският екип и санитарите, които са контактували с починалата, са подложени профилактично на едноседмична антибиотична терапия.
Магазинът за пакетирани хранителни стоки, собственост на семейството на починалата, е запечатан, съобщиха от Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ).
Регионалната ветеринарно-медицинска служба е дезинфекцирала стопанския двор, където семейството гледа 19 овце и един коч. Хладилниците в дома им са запечатани. Ветеринарите са взели почва от мястото, където е било заклано агнето за изследване.
Заради риска от зараза се извършват ваксинации на животните в Добричко два пъти годишно. Стопанинът на агнето обаче отказал в началото на май да ваксинират животното с мотива, че ще го коли за гости.
В България няма случаи предаване на антракс от човек на човек. Регистрират се отделни случаи на антракс - от 2 до 5 годишно, основно кожна форма. Заразяването става при клане и обработка на месо от заразени животни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!