Според Манев досега не имало правно регулиране на тази важна дейност. Законопроектът е изготвен от Министерството на правосъдието и се намира в заинтересованите институции за мнение, уточни доц. Манев.
За първи път проектът предлага агент под прикритие да бъде внедряван в мафиотските групировки с цел тяхното разбиване и съд за босовете им. Тайните агенти ще бъдат нещо различно от досегашните информатори на службите, поясниха експерти.
Агентите ще бъдат с висок чин от средите на елитните полицаи в системата на МВР. Те ще работят по програми, които предвиждат изцяло смяна на самоличността им, заселване в друг район или държава за дълъг период от време.
Специалната агенция, която ще се грижи за внедрените в мафията шпиони ще е към Министерския съвет, предвижда проектът. Агенцията ще поема и издръжката им, само тя ще знае какво се случва с шпионите и колко дълбоко са проникнали в мафията. Целта е супершпионинът да вкара в затвора мафиотите и той да е най-важният свидетел в процеса срещу тях.
Досегашната работа на информаторите на полицията, набирани предимно от престъпните среди, не дава необходимия резултат, а и нивото на организираната престъпност е далеч по-високо, отколкото е било преди 10-15 години, коментираха от Министерството на правосъдието.
Тази е причината да се създаде и новият законопроект. За информатори на полицията се смятаха убитият Иво Карамански-Кръстника, Мето Илиянски, изчезнал безследно тази пролет, соченият за наркодилър Илиян Варсанов, който е под траен домашен арест, както и Антон Милтенов-Клюна, който лежи в ареста.
Във ВКП да има единен регистър за дадените от съда разрешителни за подслушване и проследяване чрез СРС, предвижда още проектозаконът. Само там ще се знае кой за какво и за колко време е подслушван.
МВР няма да подслушва поголовно гражданите, заяви вчера по БНР главният секретар на МВР Бойко Борисов по повод пакета от мерки срещу организираната престъпност и тероризма, предложен миналата седмица на премиера Симеон Сакскобургготски.
Част от мерките предвиждат МВР да може да подслушва до 72 часа без прокурорско разрешение, а само с разпореждане на министъра на вътрешните работи. Досега това може да става само до 24 часа.
Министърът не може на своя глава да дава разпореждане за подслушване, това става от екипа, който разследва престъплението, каза Борисов. Той обясни, че веднага след разпореждането на министъра се включват записващите устройства и започва подслушването.
В срока, определен от закона, следователят или прокурорът трябва да внесат искане до съда за разрешение за подслушване на дадено лице. "Тъй като повечето от престъпленията стават в петък, е трудно да се вземе веднага подобно разрешение и затова предлагаме срокът да се удължи на 72 часа", уточни Борисов.
Така оперативните работници щели да имат по-дълъг срок да работят по горещите следи на престъплението.
"Спецсредствата са законно доказателство само ако съдът е резрешил подслушването", каза Борисов.
Престъпният контингент в България е преминал всякакви граници на неуважение към обществото и държавните институции. Това мнение изрази директорът на Националното следствие Ангел Александров. С цел да пазим правата на извършителите на престъпленията, ние забравихме за правата на пострадалите, заяви още Александров пред БНР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!