8,4% от българите страдат от депресии, а 20 на всеки 100 души са зависими от упойващи вещества, което включва употребата на алкохол и наркотици, оповести Министерството на здравеопазването.
Едва 30% от тях търсят специализирана помощ. Затова у нас започва информационен проект, който ще допринесе за качественото здравно и социално обслужване.
Световната банка финансира проект "Реформа в здравния сектор" с 1,5 млн. евро, които ще бъдат отделени за реконструкцията на клиниката по психиатрия в Александровската болница, съобщи още здравното министерство.
Реформата в областта на психичното здраве е сред водещите приоритети на националната здравна политика.
В съответствие с европейските критерии дейността на МЗ е насочена към подпомагане на прехода от институционализирана психичноздравна помощ към модел на психиатрия в общността, за социалната подкрепа на обществото и участието на хората с психични разстройства по пълноценен начин в гражданския процес.
За реализацията на тази цел здравното министерство разработва и осъществява туининг проект по програма ФАР, в основата на който е идеята в страната да се установи
психиатрия в общността вместо психиатрия, основана на болници.
На практика хората с психични проблеми се насочват предимно към центрове за психично здраве в общността, които имат много различни услуги: традиционна психиатрична помощ, психосоциална рехабилитация, трудова терапия, защитен дом и т.н.
Пилотният модел - първият дневен център за психично здраве в общността, бе официално открит през април тази година в Благоевград и вече доказва своите предимства като ефективност, икономичност и хуманност.
Той е предназначен да обслужва болни с хронични психични разстройства, които в резултат от боледуването си са загубили социалните си умения, уменията си за самостоятелен живот и поради това са изолирани от естествената среда, в която са живели.
Подобни центрове има изградени в много от европейските страни.
В резултат от дейностите по проекта по Пакта за стабилност у нас бе разработена и Политика за психично здраве и Национален план за действие 2004-2012 г., които бяха утвърдени през миналата година.
С влизането в сила от януари на Закона за здравето факт станаха и промените в българското законодателство в областта на психичното здраве, лечението и защитата на правата на хората с психични разстройства.
Вторият международен проект, чието изпълнение е поверено на страната ни чрез Министерството на здравеопазването и Националния център по опазване на общественото здравеопазването, е "Създаване на регионални мрежи и системи за събиране и обмен на социална и здравна информация".
Той се реализира в осем балкански страни от Югоизточна Европа в рамките на Инициативата за социално сближаване на Пакта за стабилност. Това са Албания, Босна и Херцеговина, България, Македония, Молдова, Румъния, Сърбия и Черна Гора, Хърватия.
Проектът се финансира от гръцкото министерството на зравеопазването и социалната солидарност, Световната здравна организация (СЗО) и Институт "Отворено общество". Първият компонент на проекта е в рамките на 180 000 евро.
Информационният проект цели развиването и въвеждането на компютризиран информационен протокол и система за ефективна клинична и мениджърска работа в центровете за психичноздравни услуги в осемте балкански страни, изградени по проекта "Укрепване на социалното сближаване чрез подобряване на психиатричната помощ в общността в страните от Югоизточна Европа".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!