Б орис Велчев, председател на правния съвет на Президента, бе официално номиниран за поста главен прокурор, съобщи на днешното заседание на Висшия съдебен съвет (ВСС) министърът на правосъдието Георги Петканов.
Кандидатурата на доц. Велчев бе подкрепена от 17 члена на съвета - Владимир Иванчев, Александър Воденичаров, Константин Пенчев, Андрей Икономов, Панайот Генков, Димитър Токушев, Румен Ненков, Ангел Александров, Атанас Нешков, Свилен Турмаков, Венета Марковска, Николай Ганчев, Христо Манчев, Анита Михайлова, Бойка Попова, Виолета Бояджиева и Даринка Алексиева.
ВСС реши изслушването на кандидатите за поста главен прокурор да стане на извънредно заседание утре от 10 часа. Съветът одобри искането на БНТ за пряко предаване на изслушванията, както и резултатите от гласуването.
Мандатът на Никола Филчев, встъпил в длъжност през 1999 г., изтича на 22 февруари. Процедура за избор на нов главен прокурор се открива не по-рано от два месеца и не по-късно от един месец преди изтичането на мандата.
Изборът се прави по предложение на 1/5 от членовете на ВСС и на министъра на правосъдието. Избира се този, който събере най-малко 2/3 от гласовете, т.е. 17 гласа.
Ако никой от кандидатите не получи нужната подкрепа, първите двама участват в повторен избор. Назначаването на главния прокурор се прави от президента по предложение на ВСС.
За пръв път при избора на главен прокурор политици - политиците от тройната управляваща коалиция - така открито се договориха кой да бъде назначен, всъщност "избран", от Висшия съдебен съвет на този пост, заяви лидерът на СДС Петър Стоянов.
За пръв път така очевидно в договорката участва и президента, за пръв път ВСС не реагира по никакъв начин на това политическо вмешателство, което при други условия и в други времена би било определено като недопоустимо, добави още той.
Митът за независимостта на ВСС бе разрушен днес, заяви пък ген. Атанас Атанасов от ДСБ.
"Това е предложение на Първанов, Сакскобургготски, Доган и Станишев, което само ще бъде регистрирано и утвърдено от ВСС. Това е политическо назначение.
Хората, които стоят зад предложението, са заинтересовани от избора на един удобен човек, тъй като имат проблеми със скандала "Петрол срещу храни", със своите имоти, с кръга от фирми около ДПС", смята Атанасов.
Депутатът от ОДС Яне Янев посочи, че с този избор на главен прокурор се цели да се заобиколи конституционният ред, защото била накърнена независимостта на властите.
Заместник-председателят на групата на "Атака" Павел Шопов отбеляза, че Велчев е бил съветник на президента и по думите му за всички е ясно, че е близо до средите на БСП.
Той е техен кадър и ще стане четвъртият човек в държавата, каза Шопов и допълни, че това би означавало, че БСП "преяжда" с власт.
Иска ми се да гледам на тази номинация от професионална гледна точка, а не от историко-партийна, заяви съпредседателят на групата на БНС Красимир Каракачанов.
Според него фактът, че Велчев е съветник на президента малко или много дава политически оттенък на избора му, но по-важен е професионализмът.
"Обществото трябва да бъде информирано. Като част от обществната система политическите партии могат да имат отношение по този въпрос. Другото е да си завираме главата в пясъка. Едно е да изкажеш становище, друго - да детерминираш решение", коментира пък Борислав Ралчев от НДСВ
"Аз не съм участвал в никакви договорки и не съм ходатайствал за който и да било кандидат. Питайте тези, които са го правили, ако има такива", цитира думите на Любен Корнезов БНР.
От ДПС посочиха, че изборът на главен прокурор е в правомощията на независимия ВСС и че не желаят да взимат отношение по работата на Съвета.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!