16 български моряци се намират на борда на отвлечения от сомалийски пирати британски товарен кораб "Маласпина касъл" (Malaspina Castle), съобщиха от Изпълнителна агенция "Морска администрация" (ИАМА).
На борда е имало 24 души от България, Русия, Украйна и Филипините, пише в. "Таймс".
Пиратите са превзели 32 000-тонния кораб, който плава под панамски флаг, сутринта на 6 април в Аденския залив.
Това е петият съд, отвлечен през последните два дни близо до сомалийския бряг.
Според центъра по сигурността на ЕС, който отговаря за района, на този етап има малко информация, но има основания да се смята, че екипажът е невредим.
През януари и февруари са регистрирани само две нападения на сомалийските пирати и изглеждаше, че те са се кротнали, след като през 2008 г. отвлякоха почти 50 съда, пише "Таймс".
Всичко обаче се промени през последните 48 часа. Освен "Маласпина касъл", само за два дни, пиратите похитиха и френска яхта, германски танкер, йеменски влекач и тайвански съд.
Като резултат в момента те държат в плен поне 15 съда и 250 души екипажи.
Пиратите се появиха през 90-те години на ХХ в. Много от тях са били рибари, които са изгубили поминъка си заради чуждестранните траулери, които властваха в сомалийски води.
Без силно правителство, брегова охрана или флота, която да ги защитава, те се превърнаха в пирати, за да защитават акваторията на страната си и да печелят от откупи, пише "Таймс".
Смята се, че само през 2008 г. те са спечелили 30 млн. долара от откупи, което са много пари в страна, унищожена от суша, войни и бедност.
Президентът Георги Първанов, който участва във Втория годишен форум на инициативата на ООН "Алианс на цивилизациите" в Истанбул, разговаря с президента на САЩ Барак Обама и с премиера на Испания Хосе Луис Родригес Сапатеро по повод отвлечения кораб край Сомалия, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Американският президент и премиерът на Испания са се ангажирали да окажат пълно съдействие по случая и са дали разпореждания в тази връзка на компетентните органи. В рамките на операциите на ЕС и НАТО за противодействие на пиратите в сомалийски води са предприети мерки за издирване и освобождаване на кораба.
Междувременно международната морска организация (ИМО) повдигна пред Съвета за сигурност на ООН въпроса за борбата с морското пиратство, съобщи ИТАР-ТАСС.
Според говорител на ИМО една от конкретните мерки за повишаване на сигурността на корабоплаването е подписаното от страните от Източна Африка споразумение за обединени действия срещу морските пирати.
Декларацията на ИМО бе разпространена след като за последните две денонощия сомалийски пирати отвлякоха пет плавателни съда, в това число и британски товарен, в чийто екипаж има 16 българи.
ИМО призовава "корабите да се регистрират, за да преминават през района на Аденския залив в транзитни групи". По време на плаване в "транзитни групи" корабите не се охраняват от военноморски съдове, но безопасността им се увеличава заради числеността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!