Windows е била операционна система в 84,8% от случаите, Unix в 6,6%, Linux в 6,1%, OS/400 и NetWare в 1%. Два процесора доминират сред този тип машини. 93,6% от тях са с чипове на Intel и 6,4 с RISC. С навлизането на новите процесори на Intel обаче, сред които Itanium 2, Banias и др., неговият дял ще нарасне, а НР дори съобщи, че сървърите и от висок клас ще са само с Itanium.
15,8% е ръстът на РС пазара през третото тримесечие в сравнение с предходното тримесечие. Водещи доставчици са били НР (представя обединените продажби на НР и Compaq), Мост, Прософт, IBM и DTK, а сред най-важните клиенти бе БТК, която през този период проведе няколко големи търга.
С най-голям принос за увеличението от второто тримесечие са сървърите, чиито доставки са се вдигнали с 89,1%. Броят на хората, които искат да притежават ноутбук също е нарастнал - с 20,3%, докато настолните са останали на същото ниво - техният ръст е 0,4%. Подемът на българския РС пазар точно през най-слабия период от годината е много важен на фона на 24,9% спад през второто тримесечие и 5% ръст през първото.
Celeron са най-продаваните процесори в България и 37,4% от РС-тата са били с него. 28,7% от компютрите са били с чипове на AMD, което също е успех за тази фирма, въпреки че тя има три дистрибутора (Аргус, Computer 2000 и Импекс), а Intel само един (Асбис). Машините с Pentium 4 заемат 26,1% дял, с Pentium III - 6,3%.
Най-масови РС клиенти през 3-тото тримесечие са били малките офиси (персонал под 10 човека) с 20,1% дял, домашните потребители - с 19,7%, малкият бизнес (между 10-99 служители) - 18,9%, средният бизнес (между 100-499 служители) - 18%, големият бизнес (между 500 и 999 служители) и държавата съответно с 8,7% и 6,7%.
Търговията през директните канали се е увеличила с 25% за 3-тото тримесечие, а през индиректните с 9,2%, отчита IDC. Последните се възстановяват по-бавно след голямото свиване от 27,9% през 2-то тримесечие. Директните продажби имаха по-малък спад през 2-то тримесечие - 19,9%, а ръстът им сега е значително по-голям.
Търговията с принтери спадна с 10,9%, а приходите с 11,6% през 3-тото тримесечие в сравнение със същия период на 2001 г., сочат изследванията на IDC. Продажбите на матрични модели са се свили с 27,9%, на лазерните с 9,5%, на мастиленоструйните със 7,8%. С най-голямо намаление обаче са приходите от мастилените принтери - 27,6% и на лазерните - 7,8%. Водещите доставчици са били НР, Lexmark и Epson, а по приходи класацията е HP, Epson и Lexmark. Най-продавани са отново мастиленоструйните принтери - 8291 броя, следвани от настолните лазерни - 2862, но оборотът на лазерните е най-голям - $1,26 млн., втори са мастилените с $0,59 млн.
В IDC считат, че причините за свиването на пазара на принтери у нас са следните: 1) типично слабия летен сезон; 2) трудната икономическа ситуация в страната; 3) значителното намаление на чуждите инвестиции от началото на годината; 4) несигурната политическа ситуация преди поканата в НАТО и определянето на дата за евентуално членство в Европейския съюз; 5) сериозните проблеми с приватизацията (преди всичко на БТК и Булгартабак); 6) значително спадане на покупателната способност на SOHO потребителите, които са основен клиент на ниския клас принтери; 7) забавяне на основни инфраструктурни проекти като този в НЗОК и образователната система; 8) ограничените ИТ бюджети на повечето предприятия.
Въпреки това IDC прогнозира, че резултатите за 4-тото тримесечие ще са по-добри, тъй като някои от доставките за НЗОК вече започнаха, а в последния доклад на Европейската комисия България е призната за действаща пазарна икономика.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!