От водите на Охридското езеро са извадени телата на 15 българи. Сред тях има дете, съобщи пресцентърът на Министерския съвет.
Сматаше се, че други шест възрастни жени вероятно също са загинали, защото те са се скрили на сянка в корабчето, съобщи премиерът Бойко Борисов след извънредно заседание на правителството.
По-късно тази информация беше опровергана.
Оцелял от потъналия в Охридското езеро кораб разказа за БНР (BNR.bg), че туристите на борда са били само български граждани. Те са от Златица, Пирдоп, Челопеч и община Антон.
Екипажът и екскурзоводката били македонци.
Човекът, чието име е Иван, разказа, че "Илинден" завил рязко, преобърнал се и започнал да потъва бързо. Хората се спасявали кой както може.
"Имаше дъски. Имаше няколко пояса. Общо-взето корабът не беше оборудван с жилетки, за да може да има за всеки. Обадиха се на съседни корабчета да дойдат. Започнаха един по един да спасяват който могат", каза той.
Според оцеляла жена, Йорданка Димитрова, цитирана от македонската агенция МИА,
"Илинден" разполагал само с две спасителни жилетки.
Председателят на Българския червен кръст Христо Иванов съобщи за БТА, че спасителната операция е приключила и в момента се идентифицират телата на загиналите.
Премиерът Борисов представи списък с имената на идентифицираните до този момент наши сънародници. Това са:
Георги Ганчев Метанов
Куна Иванова Маджарова
Тодор Тончев Стаменов
Невенка Николова
Славка Михайлова Иванова
Бинка Гушанова
Мария Радева Димитрова
Нонко Николов Маджаров
Гина Дончева Георгиева
Павел Кузманов Павлов
Лушка Георгиева.
Премиерът е получил имената от генералния консул в Битоля Наум Кайчев и следовател от македонската следствена служба.
Трима души са настанени в реанимацията на местната болница.
Министърът на вътрешните работи на Македония Гордана Янкуловска съобщи на пресконференция по-рано днес, че са загинали 15 пътници, петима са ранени, трима са изчезнали. Оцелелите са 50.
По-късно стана ясно, че издирваните трима изобщо не са се качвали на борда на "Илинден". Агенция МИА цитира македонското министерство на вътрешните работи, според което това са двама българи и един македонец.
Това означава, че на кораба е имало 70 души, а корабчето е имало разрешение да вози максимум 43 лица.
Македонската телевизия А1 обаче съобщава, че от водите на Охридското езеро са извадени 22 тела. Тя се позовава на полицейски източници.
По последна информация на българското правителство
55 са пътувалите в кораба, 40 от тях са оцелели, 37 са настанени в хотел, двама се издирват, един е в болница.
Правителственият самолет, изпратен от премиера Бойко Борисов, вече е в Охрид. Очаква се с него да се приберат оцелелите български граждани.
На извънредно заседание правителството взе решение
7 септември (понеделник) да бъде обявен за ден на национален траур.
Отменени са тържествата по случай годишнината от Съединението на 6 септември. Остава само церемонията по поднасяне на венци от военните в памет на загиналите.
Премиерът Бойко Борисов отмени и откриването на участъка от метрото от пл. "Св. Неделя" до Националния стадион "Васил Левски". То беше насрочено за 7 септември.
Агенция Макфакс съобщи, че "Илинден" е бил построен през 1924 г. в германския град Регенсбург. Корабът е минал технически преглед през май. Негов собственик е охридският гражданин Сотир Филевски.
Поля Сапунджиева от пловдивската туристическа агенция "Радугатурс" разказа пред кореспондента на БГНЕС в града, че е пътувала с "Илинден".
"Мога да кажа, че 30 човека едва поема като тежест, камо ли 54. Гемиите му са много стари, те са на 60 години. В кораба няма места за сядане на пътниците и те стоят прави", съобщи тя.
По думите й разходките с корабче по Охридското езеро не са включени в програмите на туроператорските фирми и те се правят по желание на туристите.
"Всички кораби, които предлагат тази екстра са частни и стари, гемиите им са по над 50 години", допълни Сапунджиева.
Един от оцелелите, Иван Нешков, заяви за БНР, че пътуването с корабче по Охридското езеро е било предварително включено в програмата на екскурзията.
С екскурзията до Охрид са свързани две фирми - "Солак Тур ООД" и "Клюнчев ЕООД".
Коя от двете е организирала тура обаче не беше изяснено. С тази задача се е заела Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" (RTA.Government.bg).
Разпоредена е проверка, която да установия коя от двете фирми е извършила превоза, по какъв начин е възложен той, от кого е възложен и спазено ли е транспортното законодателство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!