Това твърди доклад на организацията "Consumers Union", в който се посочва още, че всеки четвърти може да стане жертва на мошениците в интернет. Добрата новина е, че съотношението е малко по-добро от статистиката за миналата година.
Проучването, извършено от Consumer Reports National Research Center и огласено от eWeek.com, установява, че над 34% от анкетираните се са сблъсквали с шпионски програми (спайуеър) на своите домашни компютри през последната половин година.
38% от потребителите са били атакувани от вируси, а 8% са станали жертви на фишинг, като са дали своите данни на измамни сайтове, информира TechNews.bg.
Средната загуба от подобни инциденти възлиза на 200 долара, твърди проучването. Същевременно то разкрива, че 17% от потребителите нямат инсталиран антивирусен софтуер на компютрите си.
По изчисления, базирани на същите данни, именно подобни агресивни програми са провокирали потребителите в 1,8 млн. домакинства да подменят системите си в последните две години.
850 000 са "заразените и захвърлени" компютри за последната половин година заради наличието на шпионска програма.
Децата също са уязвими при различни онлайн престъпления, установява проучването. Голяма част от тях са регистрирани в социални мрежи като MySpace и Facebook, откъдето именно идват опасностите.
13% от подрастващите в MySpace са под 14 г. - възрастовия праг, който са задали от сайта като допустим за регистрация, а 3% са под 10 г. Точно за тези малчугани родителите знаят, че имат регистрация.
Изследването е обхванало над 2000 домакинства с достъп до интернет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!