Слави завежда 14 дела за обида и клевета срещу жълти издания. Стана ясно, че негова инициатива екип от адвокати е проследявал публикациите за личността му в продължение на шест месеца, и е проучвал авторите и разпространителите на този тип медии у нас.
"Престъпление, което никой не наказва. Болест, която никой не лекува. Нещо, което убива паметта за най-великите българи" - така опредли Слави клюкарските издания.
Водещият посвети първите минути от предаването в четене на заглавия, според които той е наркоман, раково болен, хомосексуалист и т.н.
Публиката в извънредното издание на шоуто беше самият екип на предаването, а гости - някои от колегите му, които също споделиха своя и на близките си горчив опит с публикации от подобен род.
14-те заведени дела, по които лично Трифонов е ищец, най-общо се делят на три групи, информира "Труд":
- за материали, в които той е представен като извършител на престъпления, и в които са изнесени лични данни
- частни тъжби срещу Георги Илиев, издател на в. "Шок жълт - шоу"
- срещу юридическите лица ЕТ "Папарак медия" - Александър Стоилов и "Ню Медия Груп" ООД, с издатели Мартин Радославов и Недялко Недялков Йорданов.
Ако спечеля делата, ще даря парите на Дома за деца и младежи с умствено изоставане в Мездра, обеща Слави. Става въпрос за суми от няколкостотин хиляди лева.
Походът срещу жълтите медии е своебразно предизвикателство и срещу съдебната система в страната.
"Съзнавахме трудността на такова дело, но това ще даде отговор на въпроса има ли правосъдие у нас или не. Нали живеем в нормална държава и решихме да действаме по законов ред", поясни главният сценарист Росен Петров.
С директно телефонно обаждане в "Шоуто на Слави" се включи финансовият министър Милен Велчев, който изрази солидарност с предприетото от водещия.
"Срам ме е от това, което се случва в нашата държава, и че държавата не прави нищо, за да го спре", сподели той.
Финансовият министър се ангажира да проведе данъчни проверки на всички жълти издания, които, дори и при липса на печалба, са длъжни да плащат ДДС на държавата.
Печалби обаче има, и ако се съди по тиража на тези вестници, то те са доста високи, категорични са от шоуто. Според юридическия екип на Слави общият тираж на жълтата преса у нас е 920 970 000 всяка седмица.
В България има общо 12 такива издания, някои от които изобщо нямат издател или пък ги сменят често, както и адресите си, и така стават неоткриваеми, въпреки че жълтите вестници се печатат в най-големите печатници в страната, твърди екипа на Слави.
Всъщност, изобщо не можем да говорим за "жълта преса" в смисъла, който това определение има например във Великобритания, каза Георги Милчев-Годжи.
Един вестник от рода на "Сън", който се рови в по-лични и затова по-трудно достъпни истории от живота на публичните личности, изобщо не може да си позволи да публикува недостоверна информация, убеден е той. Според него при един такъв случай би се стигнало до скандал и съд за милиони, а журналистите на вестника биха изхвърчали от гилдията.
Публикуваното на страниците на тези вестници е не само неистина, то граничи с абсурда; нещо повече - то изразява някаква перверзна наслада от гадостта, некрофилска тръпка, удоволствие от гнусното и долното, са единодушни хората на Слави.
Инициативата на водещия се подкрепя и от повечето негови колеги и журналисти. "Идва времето, когато трябва да се сложи край на анонимната журналистика", твърди Николай Бареков от Би Ти Ви.
Други обаче съвсем не са ентусиазирани: "Не искам да ги съдя, защото не ме вълнуват", обяснява Милен Цветков за "Труд".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!