В торник, 16 юли, 2009 г. - Европейската комисия започва дело срещу България, осъжда я и налага санкции от десетки милиони евро.
Причината - планини от боклуци все още заливат територията на младата страна членка, въпреки че тя е поела ангажимент още с договора си за присъединяване към Европейския съюз до тази дата да се пребори с проблема с отпадъците си.
Този сценарий започва да изглежда все по-реален. Екологичните проблеми на България се множат с всеки изминал ден. В рояка от екоскандали през последните месеци обаче сякаш се пренебрегва един от най-належащите проблеми. А именно - този със сметищата.
Напразни надежди
По разчети на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за ликвидирането на всички незаконни сметища в България ще са необходими около 130 млн. лева.
До момента общините, които са главните отговорници за тази дейност, са свършили прекалено малко - в България все още има 2658 незаконни сметища. Основното оправдание на местната власт е липсата на пари.
Повечето от тях чакат стартирането на оперативна програма "Околна среда", за да получат от нея финансиране за закриването на незаконни сметища. Според Маринка Богданова, директор на дирекция "Управление на отпадъците" в МОСВ, обаче тези надежди са напразни.
"До 2009 г. България е поела ангажимент към ЕС да закрие не само незаконните, но и общинските сметища. Вместо тях трябва да се изградят 54 модерни регионални депа, където да се извозват всички отпадъци от общините", казва Богданова.
По сметки на МОСВ обаче за всички тези дейности ще са нужни около 518 млн. евро. По оперативната програма за това са предвидени едва около 367 млн. евро, а по програма ИСПА са осигурени още 14.5 млн. евро.
"Това прави дефицит от около 136.5 млн. евро, които никой не знае откъде ще дойдат. А тази сметка въобще не включва разходите за Столична община, за която са нужни поне още 150 млн. евро за завод за преработка на отпадъците," коментира Богданова.
Според нея, ако България не спази срока до 2009 г. за закриване на всички сметища, Европейската комисия (ЕК) ще осъди страната и ще й наложи еднократна санкция от няколко десетки милиона евро и ежедневна глоба (която може да достигне няколстотин хиляди евро), докато не бъдат изпълнени поетите задълженията.
Маринка Богданова изразява надежда, че в скоро време правителството ще вземе решение да преразгледа финансирането за всеки от приоритетите в оперативната програма "Околна среда" и ще пренасочи повече средства за този толкова належащ проблем.
Това трябва да стане, преди ЕК окончателно да приеме предложението на България за разпределението на ресурсите в тази оперативна програма, което ще се случи към средата на годината. По думите на Богданова иначе срокът до 2009 г. ще се окаже неизпълним.
"Даже и Румъния си уговори преходен срок до 2013 г. за пълна хармонизация с европейските регламенти за отпадъците. Ние ще направим всичко възможно да успеем за малкото време, което ни остава, но най-вероятно няма да можем", казва тя.
Един боклук, моля
По закон общините трябва всяка година да планират средства за ликвидирането на незаконни сметища, когато определят годишния размер на такса "битови отпадъци". По-бедните общини няма как да съберат нужните им средства чрез по-висока такса, защото тогава няма кой да я плати.
"За нас е решаваща такса смет, но тя не е достатъчна. А да глобяваме хора, които и без това нямат нищо, не върви", казва кметът на пловдивското село Паничери Надка Топузлийска. Тя заявява, че не знае да има начин една община да получи помощ за закриване на незаконни сметища.
По думите на Маринка Богданова от МОСВ такива бедни общини могат да кандидатстват за финансиране от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). "ПУДООС може да дава на общините както безлихвени кредити, така и безвъзмездна помощ.
Такива се дават обаче само за най-тежките случай на екологично замърсяване. Обикновено не разглеждаме искания за финансова помощ за ликвидиране на незаконни сметища," допълва тя. Според Богданова единственият реален шанс на общините да получат помощи за закриване на сметища е чрез конкурсите "За чиста околна среда", организирани от МОСВ всяка пролет и лято.
Максималния й размер обаче е само 10 хил. лева, което обикновено е крайно недостатъчно.
Въпреки това през 2005 г. незаконните сметища по статистика на МОСВ са били около 5000, а при последното преброяване - наполовина по-малко. От екоминистерството заявиха, че причината за това почти двойно намаляване е, че този проблем е станал приоритетен за МОСВ и в момента се работи усилено по него.
За 2006 г. обаче регионалните инспекции на екоминистерството са издали едва 60 наказателни постановления. Причината за това е, че директорите на тези инспекции решават по собствено усмотрение дали да издадат наказателно постановление на виновника за сметището.
Според източници от МОСВ, пожелали анонимност, най-честата практика е директорите да не издават такива постановления, защото се страхуват, че те ще бъдат обжалвани и ще паднат в съда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!