1/3 от българските деца са били обект на заплахи и насилствено скланяне към разговор в интернет, като се е случвало да им отправят покани за среща, да им искат снимка и лични данни и да разговарят с тях за секс, сочи изследване на НЦИОМ, представено в Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).
То е проведено сред 800 непълнолетни на възраст между 12 и 17 години в пет големи града на страната - София, Бургас, Варна, Плевен и Пловдив. Отделно е направена онлайн анкета, в която са се включили 1688 души.
Домашният компютър вече не е изключение или лукс, а всекидневие, констатира проучването. Той вече измества телевизора като "виновник" за заседналия живот на децата и за агресията в поведението им, коментират специалисти. 90% от подрастващите у нас сърфират в интернет ежедневно или поне няколко пъти седмично, а
50% си говорят за секс с непознати от чата.
Мнозинството тийнейджъри ползват Мрежата именно за чат и запознанства във форуми, както и за онлайн игри или сваляне на музика, филми и програми.
Макар че при повечето деца "срещите" в интернет си остават виртуални и те намират за опасно да дават адреса или телефона си на непознати,
около 30% от тях са приели да се срещнат на живо с интернет "познат".
Това обикновено е предшествано от размяна на снимки и електронни адреси. Много от подрастващите биха споделили личните си данни с човек, който вече е спечелил доверието им, предупреждават специалистите.
Най-застрашени са самотните, затворени и емоционално нестабилни деца, които са преживели психологическа травма, както и самоуверените момчета, склонни да подценяват опасността, смятат те.
На 19% от учениците са изпращани порнографски материали, а всяко второ дете е било търсено от възрастен за разговор на сексуална тема.
Около 12% от подрастващите пък имат опит с хора, които настойчиво се опитват да разговарят с тях в чата против волята им, като в близо
70% от случаите са се опитвали да ги склонят и към среща.
Макар че 60% от юношите и девойките намират за опасно да се срещат с непознати, повечето нямат реална представа за риска. Той се засилва и от факта, че в 79 до 96% от случаите общуването в Мрежата е само чрез текстови съобщения, при които най-лесно се запазва анонимност, твърдят специалистите.
Чатенето е игра, в която човек може да си измисли нови качества, да "украсява" личността си, да се представя за по-възрастен, твърдят 43% от анкетираните.
43% от запитаните в училище и 67,8% - в интернет се представят за по-големи при общуването си с непознати онлайн.
Често тийнейджърите се запознават с лица, които уж са техни връстници, но впоследствие при близо 1/5 от случаите се оказва, че виртуалният им "приятел" е възрастен и иска да установи сексуални отношения с тях. 10% пък смятат, че е имал лоши намерения.
Като цифри не става въпрос за много деца, но зад всяка от тях стои реална човешка съдба и съвсем реална опасност да бъдат застрашени здравето и животът на Вашето дете, коментират от НЦИОМ.
Проучването на НЦИОМ е поръчано от фондация "Партньори-България" по проекта "Детето в мрежата", който се осъществява със съдействието на ДАЗД и посолството на Великобритания у нас.
Най-вероятно в началото на идния месец ще стартира кампания по проекта, която предвижда разпространение на наръчници с резултатите от изследването.
С нормативни актове, свързани с насилието над деца, ще бъде създадена и уебстраница в сайта на ДАЗД, където подрастващи и възрастни да получават повече информация за безопасно сърфиране.
Заради множеството заплахи за сигурността на децата, свързани с използването на интернет, през март ДАЗД започна реализирането на проект-кампания "Деца в Мрежата".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!