Д искусионният форум "Бялото канапе" ще събира политици, журналисти и писатели на Коледния панаир на книгата, който започна в зала 3 на НДК.
На новото място за срещи ще се обсждат въпроси от значение за българската книга и литературата, обясняват инициаторите. Разговорите ще води журналистката от БНТ Албена Александрова.
До 17 декември на площ над 750 кв. м се представят повече от 130 български издателства, а културната програма включва около 50 прояви - представяния на нови книги, премиери и срещи с автори.
По време на "Празниците на книгата за деца" в зала 3.2, освен забавления и коледни изненади за най-малките, всеки ден е отворена и "Работилницата на фантазията", в която участват ученици от Националното училище за изящни изкуства "Илия Петров" в София.
Това издание на панаира е посветено на 200-годишнината от издаването на първата новобългарска печатна книга "Неделник" от Софроний Врачански.
В първия ден 13 медии подписаха меморандум с министерствата на културата и образованието и асоциация "Българска книга" (АБК) за изработване на съгласувана информационна политика, с която да се популяризират книгата и четенето.
Първи се включиха БТА, БНТ, Би Ти Ви, Би Би Ти, телевизия "7 дни", Радио Франс интернасионал (РФИ), сп. "Тема", вестниците "Труд", "Капитал", "Дума", "Аз Буки", "Сега", "Свят и дипломация".
Документът обаче е отворен и към него могат да се присъденият всички национални и регионални медии, уточниха инициаторите от асоциацията на издателите и книготърговците.
Те обясниха, че меморандумът е част от политика, която предвижда съвместни дейности за утвърждаване на принципите на ООН за правото на децата на достъп до творчески и културен живот.
Една от първите прояви в литературното кафене "Хеликон" (вж. пълната му програма) бе четенето на Елена Алексиева, която преди броени дни спечели тазгодишната наградата на книжарската верига за нова българска художествена проза.
То съвпадна с представянето на книгата "Моята история. Де е България?" от Жанина Драгостинова, издание на "Колибри".
В първата вечер тема в кафенето е и изследването "Зараждането на индивида в изкуството" от Бернар Фокрул, Робер Льогро и Цветан Тодоров, а час по-късно започва вечерта, посветена на ирландската литература, с преводачката на "Одисей" Иглика Василева.
Този четвъртък от 12 ч. от пловдивското изд. "Жанет 45" са поканили проф. Никола Георгиев да представи том 3 на Атласа на българската литература (1944-68 г.) от проф. Симеон Янев и Петя Колева.
Малко по-късно следобед друго пловдивско издателство - "Летера", организира премиера на трима автори от града и новите им книги: "Денят на крокодителите" от Георги Стоянов, "Хищникът Кочев" от Здравко Попов и "Новини от миналия век" от Йордан Костурков.
Привечер в книжарница "Хеликон-Витоша" е представянето на "Другият бог" от Юри Стоянов - българско изследване за богомилството, публикувано от издателството на университета "Йейл", а час по-късно започва дискусията "Парфюмът" съвместно с LitClub.com - за романа от Патрик Зюскинд и екранизацията на реж. Том Тиквер.
В събота по обед е срещата с миналогодишния лауреат на наградата за български роман "Вик" Емил Андреев, а поводът е излизането на новия му роман "Проклятието на жабата".
Пак тогава е и дискусията "За какво ни служат литературните награди", а по-късно ще бъдат представени два тома избрана лирика и драми от Иван Пейчев с участието на дъщерята на писателя Антоанета Пейчева-Редуей, която е спомоществовател на изданията.
Изд. "Летера" организира и премиера на албума "Средновековната българска империя" от проф. Николай Овчаров, "Инфодар" канят на среща почитатели на своите фентъзи издания, а "Аргус" представят нова научна фантастика и връчват криминаградите "Инспектор Стрезов".
В неделя бъдещата ни еврокомисарка Меглена Кунева, политологът Антоний Тодоров, писателите Георги Данаилов и Алек Попов представят календара на "Хеликон" за 2007 г., чиято тема този път е "Евробългаринът: От Алеко Константинов до Алек Попов".
Междувременно стана известен победителят в международния конкурс "Алеко" за кратък хумористичен разказ, съобщиха инициаторите от в. "Стършел" (Starshel.bg).
Журито с председател Боян Биолчев е присъдило отличието на разказа от словашкия писател Моймир Грол "Приятелски протегната ръка", публикуван в брой 44 на хумористичния седмичник.
Наградата ще бъде връчена на 12 януари в Свищов, родния град на Щастливеца. В конкурса тази година участваха 88 автори от 19 страни със 106 разказа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!